OPEN MONUMENTENDAGEN 2012 In het weekeinde van 8 en 9 september 2012 waren er weer de Open Monumentendagen in Schiedam. Dankzij de medewerking van vele vrijwilligers, eigenaren van monumenten en onze sponsors hebben honderden bezoekers za terdag en zondag kunnen genieten van de vele activiteiten in Schiedam. Dit jaar stonden met name 'groene monumenten' centraal, zoals de Plantage, het Julianapark, het Beatrixpark en de volkstuincomplexen. Velen hebben de speciale fietsroute van Open Monumen tendagen gevolgd en zijn zo langs allerlei monu mentale en groene locaties gevoerd. Op zaterdag en zondag waren er speciale wandelingen onder leiding van groenspecialisten Huib Sneep en Hans de Kruijf. Op zondag organiseerde het Cultureel Forum Schiedam speciale lezingen in de Plantage. Op zaterdag 8 september luidde de Havenkerkklok letterlijk het weekend in. Na vele jaren was deze klok van de kerk weer te horen: de cascorestauratie was hoorbaar geslaagd! Het gebeier vormde de aftrap van een mooi openingsprogramma. Aanslui tend aan de opening werden de ereschildjes van de Historische Vereniging Schiedam uitgereikt. Daar over elders in dit blad meer. In de Monopole kreeg amateurtoneelvereniging Utile Dulci de lachers op haar hand met het toneelstuk 'Een lichte lunch'. Op zondag werden bezoekers geroerd door de melodi euze Turkse Tangomuziek van Kemal Ultanur. De Schiedamse monumenten trokken ook zonder speciale voorstellingen veel aandacht. De bran derszaal in het pand Lange Haven 97 trok meer dan 500 bezoekers. Opengestelde panden in de Stads- timmerwerf (Korte Haven 131 en Westmolenstraat 24/26) hadden aan aandacht geen gebrek. Span nend waren de rondleidingen die de eigenaar van Tuinlaan 50 aanbood door de 'Sodafabriek' aan de Makkersstraat. Deze oude jeneverpakhuizen waren voor het eerst toegankelijk voor publiek en er werd uitleg gegeven over het initiatief tot herbestem ming. Het aanbod aan opengestelde monumenten in de binnenstad werd gecompleteerd door de opengestelde panden in en rond Kethel. Daarmee vormde Schiedam weer een rijk decor voor een fantastisch weekeinde! 131

Scyedam | 2012 | | pagina 27