JENEVERMUSEUM GAAT OVER DE GRENS Joyce Pinsel-Meijer Jenevermuseum in Hasselt aan. Al gauw schoven meerdere partners aan zoals het Likeur en Frismuseum in Hilvarenbeek, het Douane Accijnzenmuseum in Ant werpen en het Elsmuseum in Beek was ook erg enthousiast over het onderwerp. Na ruim twee jaar van onderzoek en voorbereidingen, vindt in Schiedam de primeur plaats waarna de tentoonstelling zal reizen tussen de Nederlandse en Bel gische museumpartners. Zaterdag 15 september vond de officiële opening van de tentoonstelling plaats in het Jenevermuseum, evenals de presenta tie van de tentoonstellingspu blicatie met de gelijknamige titel. Aan deze publicatie hebben meerdere auteurs be langeloos meegewerkt, onder wie Paul Spapens die eerder het boek Tappen uit een ge heim vaatje, de geschiedenis van de illegale alcoholstoke rijen in Nederlandschreef en Peter Zwaai, conservator van het Likeur en Fris Museum, Eric van Schoonenberghe en Michaël van Giel. De publi catie wordt uitgegeven door uitgeverij Snoeck (B) en is voor 24 euro te koop in de museumwinkel. TERSLUIKS is tot en met 27 januari 2013 te zien in het Je nevermuseum, Lange Haven 74-76 in Schiedam. Het illegaal stoken van alcohol, maar ook het smokkelen ervan zijn lucratieve bezigheden waarin Nederlanders en Bel gen aan elkaar gewaagd zijn. Maar wie waren deze sluikstokers en smokkelaars, wat waren hun motieven, hoe gingen zij te werk en vooral, hoe trad de overheid tegen hen op? Met de nieuwe tentoonstelling TER SLUIKS steekt het Jenevermuseum in Schiedam letterlijk de grenzen over. Het idee om een tentoonstelling over illegaal stoken en smokkelen te maken sprak ook de collega's van het Nationaal Voor meer informatie over het museum of de lopende tentoonstelling kunt u contact opnemen met Joyce Pinsel-Meijer, hoofd tentoonstellin gen, via e-mail op jovce@jenevermuseum.nl. of telefonisch via 010 246 96 76 (op dinsdagen, woensdagen en donderdagen). Het Nationaal Jenever museum is gevestigd aan de Lange Haven 74-76, 3111 CH in Schiedam. 134 Scyedam jrg. 38 nr. 4

Scyedam | 2012 | | pagina 30