VAN DE REDACTIE Alweer de vierde Scyedam van 2012. De tijd vliegt. Veel vari atie in dit nummer, dat tot stand kwam na de zeer geslaagde Open Monumentendagen 2012 en op de mat ligt als de Nacht van de Geschiedenis op het punt van beginnen staat! Er is natuurlijk weer een Historie Actueel, waarin Ruud Poels aandacht heeft voor een aantal verdwenen, weer teruggebouw- de en gerestaureerde panden. Speciale aandacht is er voor de panden aan de Makkersstraat, de voormalige Sodafabriek, die toch nog aan de slopershamer lijken te ontsnappen. Vanzelfsprekend is er in dit nummer een korte terugblik op de Open Monumentendagen en de schildjesuitreiking. Ook één van de opengestelde monumenten passeert de revue: Lucia Hogervorst ontsnapt aan de drukte van de stad op de voorma lige rooms-katholieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk. Verder in dit nummer aandacht voor twee eerder dit jaar ver schenen publicaties over Cornelis Haga - in het jaar waarin vier eeuwen Turks-Nederlandse betrekkingen thema zijn. Antoine Lagrouw en Wim Snikkers deden het lees- en het schrijfwerk. Een even internationaal karakter heeft een korte schets van Dick van Wassenaar over de dubbele betekenis van het woord 'Schiedam'. Geïllustreerd door een mooi gedicht van de hand van volksdichter Theodoor van Rijswijck. Met 'Schiedam' in de betekenis van de vermaarde drank is tevens een mooi brug getje geslagen naar de bijdragen van Joyce Pinsel-Meijer, werkzaam in het Nationaal Jenevermuseum. Speciale aandacht mag uitgaan naar het artikel van Dirk-Jan List, conservator van het Stedelijk Museum Schiedam. Hij be schrijft een aantal unieke familieportretten van de Schiedamse bestuurdersfamilie Pichot. Een kans voor Schiedam om de historische collectie waardevol aan te vullen - en daarbij wordt ook de steun van de lezer gevraagd! Veel leesplezier gewenst.

Scyedam | 2012 | | pagina 3