JUWEELTJE IN HET GROEN Lucia Hogervorst Wie groen, rust en stilte zoekt in het geraas van de eenentwintigste-eeuwse stad, vindt die op de voormalige rooms-katholieke be graafplaats aan de Vlaardingerdijk. Hier zijn de oudste bomen van Schiedam te vinden en de met zorg gerestaureerde kapel met bijge bouwen, waarin nu de Roemeens-Orthodoxe Kerk is gevestigd. Zowel de begraafplaats als de ernaast gelegen stiltetuin zijn een ware 108 Scyedam jrg. 38 nr. 4 oase. En behoefte aan schaduw in een hete zomer? In dat geval geven de oude bruine beuken op de begraafplaats volop schaduw. De kroon van het oudste exemplaar heeft een diameter van meer dan 15 meter en in de zomer laten de bladeren geen straaltje zon door. Bovendien heeft deze plek een bijzon dere geschiedenis, die deze oase zondermeer een extra dimensie geeft. Lange tijd was op deze locatie buitenplaats Bokkenburg te vinden, even ten westen van de stad en onder aan de zeewering die toen ook bekend stond als 'Hoogen Maasdijk'. Van hieruit had je zicht op de Vlaardingse- poort van Schiedam. De bui tenplaats bestaande uit een tuin met tuinhuis, plantsoen en erve..." was eigendom van het echtpaar Jacobus van Water schoot van der Gracht en Anna Cornelia Nolet. In 1849 werd de buitenplaats via een veiling verworven door de heren Wil helmus Adrianus van der Burg en Johannes Wenneker, beiden kerkmeester van de Rooms Catholieke Gemeente'' te Schie dam. Met deze aankoop ter waarde van 2.750 gulden kon het kerkbestuur de aanleg van een begraafplaats realiseren. In opdracht van het kerkbestuur schetste architect W. Thijs- Monumentaal houten kruis met corpus op de centrale as van de voormalige r.-k. begraafplaats, (foto: Lucia Hogervorst)

Scyedam | 2012 | | pagina 4