sen een ontwerp voor de begraafplaats met sacristie, baarloods, doodgraverwoning en gravenplan. De twee stenen bruggen, die toe gang geven tot het grafveld, worden voorzien van twee ijzeren hekken met ijzeren deuren. In 1851 rondt de aannemer zijn werk af en verzorgt J.D. Raken, Provinciaal en Overste van de Orde der Predikheren en pastoor te Rotterdam, de officiële inwijding van de begraafplaats. In ditzelfde jaar vindt ook de eerste teraardebestelling plaats. Bomen De inmiddels prachtige en monumentale bo men op de begraafplaats stammen voor een groot deel uit de aanlegtijd van de begraaf plaats. Voor bomen vormt een begraafplaats een prachtige locatie om ongestoord oud te worden. De oudste boom van Schiedam, een Fagus sylvatica 'Atropuniceaofwel bruine beuk, staat inmiddels al 156 jaar rustig en statig met zijn enorme takken over de graf stenen gespreid. Eigenlijk is er geen sprake van één oudste boom, want rond 1850, bij de aanleg van de begraafplaats, zijn er ver schillende bomen gelijktijdig geplant. Onder andere vier bruine beuken zijn standvastig overeind gebleven. De bruine beuk is een gecultiveerde vorm van de Fagus sylvatica of Gewone Beuk. De bladeren van de beu ken op de voormalige begraafplaats hebben een meer rode dan bruine kleur, en worden daarom ook wel 'rode beuken' genoemd. Aan de waterkant staan naast de bruine beuken nog meer volhouders. Zo staat er een grote Aesculus flava Festitia', of Amerikaanse paardenkastanje, en een prachtige Fagus syl vatica 'Pendula' ofwel Treurbeuk. Planten die weinig zonlicht nodig hebben, zoals de klimop, bedekken de wortels en de stam van de bomen. De grootste bruine beuk staat op een open plek, midden op de begraafplaats. Tot en met voorjaar 1999 stond er nog zo'n soortgelijke, kolossale bruine beuk, maar vanwege aan tasting door zwammen moest de boom ver- wijderd worden. Dat bleek geen gemakkelijk karwei, want de boom woog maar liefst 25.000 kilo en had takken met per stuk al een gewicht van 2500 kilo. Die moesten een voor een door een takelwagen verwijderd worden. Een zware jongen dus! Kapel De kapel, zoals we die nu kennen, werd pas later gerealiseerd dankzij een gift ter grootte van 20.000 gulden van een van de bestuurs leden, de heer Van der Burg, tevens koopman en brander in Schiedam. Hij stelt het bedrag beschikbaar "...als aan een hartelijk ver- Scyedam jrg. 38 nr. 4 109 De ingang van de huidige Roemeens-Orthodoxe Kerk. (foto: Lucia Hogervorst)

Scyedam | 2012 | | pagina 5