straatkant - een woonkamer met een kolen- kachel en een gesloten bedstee waar onder andere de kleding werd bewaard. Aan de achterkant was nog een piepklein kamertje waar enkel plaats was voor een eettafel met vier stoelen. Dat was wel de kamer waar we veel zaten, want daar was ook de distribu tieradio met vier zenders. Verder was er in de hoek van de woonkamer een deur naar de volgende overloop waar ook het - niet afsluit bare - toilet was, uitgerust met verlichting dat bestond uit een groot fietslampje. Dan weer een trap naar de bovenste verdieping met boven een zolder waar onze ouders sliepen en waar ook het kolenhok was en nog een slaapkamer waar ik samen met mijn bijna even oude zusje sliep. Op zolder was maar een heel klein raampje, in de slaapkamer wa ren wel grotere ramen waarv an er twee open konden. Het kon er goed koud zijn; het was 's winters niet ongewoon dat het vocht uitje adem als ijskristallen op je deken bevroor en de ruiten waren voorzien van prachtige ijs bloemen die je met je warme adem weer kon doen verdwijnen. En 's ochtend wassen met ijskoud water was ook niet altijd even pret tig. Als je warm water wilde dan moest het eerst gemaakt worden door het te koken in de fluitketel en daar had je moeders 's ochtends heus geen zin in. De allervroegste jaren ging ik op vrijdagavond 's avonds in een zinken teil in bad, het liefst voor de brandende ka chel en intussen luisterend naar Paulus de Boskabouter op de radio. Mijn vader is ook geboren in de Eendracht- straat en heeft er sinds 1907 tot aan de sloop van de huizen eind zeventiger jaren, ten be hoeve van de versterking van de Deltadijk, zij n gehele leven gewoond. Zijn ouders woonden ooit ook in de straat en zijn vader is tijdlang waterstoker en beheerder van het badhuis ge weest. Omdat mijn vader nogal netjes werkte en weinig morste, (in tegenstelling tot zijn broer, die later ook in de straat woonde op nr. 10) moest hij op maandag morgen vroeg zijn vader de waterstoker helpen emmers met heet water bij de verschillende gezinnen te 158 Scyedam jrg. 38 nr. 5 •HlFsL

Scyedam | 2012 | | pagina 18