brengen zodat moeder de vrouw kon wassen. Ook moest hij houtjes hakken, die gebruikt werden voor het aanmaken van de kachel die 's nachts uitging en zakjes vullen met blauw sel voor een witte was! In de jaren vijftig waarin ik opgroeide was er aan de muur van het badhuis een gele automaat waar je gaspenningen kon krijgen door er geld in te werpen. Als er geen geld was, dan was er geen gas, vooruit betalen dus! Het gebeurde best weieens dat als mijn moeder aan het koken was ze me met een dubbeltje naar buiten stuurde om een gaspenning te kopen want het gas was uitgegaan en er een munt in de gasmeter in de kast moest worden gedaan. Deze meter werd regelmatig geleegd door mensen van de gasfabriek. Pas later werd het veranderd en werd de verzegeling verbroken, we kon den dan met een paar munten steeds opnieuw een 'gas-saldo' opbouwen en niet verrast worden door een gasgebrek. Voor de winter werden er antracietkolen besteld bij Van der Hil op de Nieuw Mathenesserstraat, deze werden per zak door de woonkamer naar zolder (waar onze ouders slepen) gesjouwd en daar leeggeschud. Als de kolensjouwers klaar waren, was mijn moeder de rest van de dag bezig om het kolen gruis uit het huis te krijgen en het huis weer toonbaar te krijgen. In de Eendrachtstraat, die in een L-vorm langs de Maasdijk liep, waren geen winkels. Halverwege in de bocht van de straat was wel een ruimte die als kantoor werd gebruikt voor de bouwvereniging Eendracht die de huizen beheerde. Op maandagochtend werd de huur opge haald die meestal al klaar lag beneden op de trap, de huurkaart plus het geld (ongeveer 4 gulden). Als er betaald was, werd het op de kaart afgetekend en met die kaart kon er eens per twee jaar wat rollen behang worden opgehaald in het kantoortje in de straat. In de twee buitenbochten van de straat had den de woningen als enigen een klein open balkon. Aan het eind van de straat waren wel winkels. Kwam je vanaf de Koninginnebrug of de Buitenhavenweg naar de Maasdijk dan kon je linksaf (over een lichte afrol naar beneden) de Eendrachtstraat in, direct rechts was er de kruidenierswinkel van den Ouden die ook het badhuis beheerde. Boven de winkel aan de muur hing het grote bord waar ik elke dag naar keek en waarop stond: Wie veel baadt loopt schoon op straat. Uw adres is J.P. den Ouden, Eendrachtstraat nr. 31. Behalve deze kruidenierswinkel, waar je elke dag wel een boodschap moest doen voor moeder, was er aan het andere uiteinde van de lus de tabakswinkel van Roza. Deze had altijd veel aanloop van de arbeiders van de werf Gusto die aan de Maasdijk was gelegen. Op de andere hoek - van de Maasdijk en de Nieuw Mathenesserstraat - recht tegenover Gusto was de groentewinkel van Rodenrijs. Het winkelraam van de winkel was voorzien van scherpe gebogen ijzeren punten om te voorkomen dat iemand daar ging zitten. Op een dag ben ik al steppend daarop gevallen en kwam met mijn arm in zo'n punt terecht, deze werd door de medische staf bij Gusto snel gehecht. Bijzonder was het wel op vrij dag- en zaterdagmiddag als na het fluitsignaal een grote groep arbeiders van Gusto door de straat naar het badhuis trok om de wekelijkse wasbeurt te ondergaan: vuil en bezweet erin en schoon en fris er weer uit. Het badhuis was enkel op vrijdag en zaterdag geopend, De allervroegste jaren ging ik op vrijdagavond 's avonds in een zinken teil in bad, het liefst voor de brandende ka chel en intussen luisterend naar Paulus de Boskabouter op de radio. 160 Scyedam jrg. 38 nr. 5

Scyedam | 2012 | | pagina 20