Gekleed in zijn overall met daarover een jas en met een knijverzak of stikkezak om zijn schouder waarin zijn brood zat en een fles koude thee. Werf Gusto, eigenlijk scheeps- werf-en machinefabriek v/h A.F. Smulders was genoemd naar de namen van de oprichter Gus (Augustus Smulders) en zijn vrouw To. De fabriek lag langs de Maasdijk tegenover de Eendrachtstraat. Het had een grote hoofd poort afsluitbaar met een hooghekwerk, rechts van dat hek was de portiersloge en links van het hek was het hoofdkantoor dat een klassieke uitstraling had. De fabriek zorgde er ook voor dat we altijd wisten hoe laat het was want begin en eindtijd van het werk en de middagpauze werd altijd aange kondigd met een fluit signaal. Bij feestda gen zoals Koninginnedag werd er door het muziekkorps van Gusto altijd door de straat gemarcheerd, we liepen er dan allemaal achteraan. Bij de werf kon je als kind altijd wel wat uitspoken. Voetballen deden we 's avonds - er was dan nog nauwelijks verkeer - tegen de muur van de fabriek en ook gingen we regelmatig buurten bij de nachtwaker in de fietsenstalling en 'rommelen' met de au tomatische luchtpomp om de fietsbanden op te pompen. Deze waker, hr. Van der Gijp werkte op de dag bij buizenfabriek Excelsior aan de Buitenhavenweg en kwam na zijn werk naar zijn karwei bij Gusto gewandeld. Zijn dochter kwam hem later vanuit de Gorzen een warme maaltijd brengen, hij bleef daar dan tot een uur of elf voordat hij eindelijk naar huis kon. Het mooist was het als er een schip te water werd gelaten. Dat was 164 Scyedam jrg. 38 nr. 5 Koninginnebrug met zich op Maasdijk, rechts werf Gusto.

Scyedam | 2012 | | pagina 24