Schiedams© bleekneusjes Caroline Nieuwendijk verricht monnikenwerk naar kinderuMending Marianne Ames Iedere Schiedammer van 55 jaar en ouder kent het begrip bleekneusjes. Kinderen met een te laag gewicht, die vaak ziek waren en veelal een ongezond uiterlijk hadden, werden uitgezonden naar het platteland om aan te sterken. Volgens Caroline Nieuwendijk gaat het om enkele duizenden Schiedamse kinde ren. In enkele stukken vind ik terug dat veel meer kinderen in Schiedam in aanmerking kwamen voor uitzending, maar zoveel geld hadden de organisaties niet", zo constateert zij. Sinds 2009 heeft de medewerker van het Gemeentearchief Schiedam gewerkt aan een onderzoek naar kinderuitzendingen tussen 1900 en 1971 in Schiedam. Haar ontdekkin gen en het relaas van tientallen Schiedam mers die met dit fenomeen te maken hadden, zijn gebundeld in een boek dat eind dit jaar verschijnt. Met een subsidie van het toenmalige minis terie van VWS startte Caroline Nieuwendijk (1969) met een oral history'' project. In eerste instantie zou zij tien mensen intervie wen die als kind in de Tweede Wereldoorlog zijn uitgezonden en tien Schiedammers die vlak na de bevrijding deel uitmaakten van een kolonie (groep). Voor het boek hebben uiteindelijk 150 voormalige bleekneusjes hun herinneringen met haar gedeeld. Talloze foto's, brieven en dagboeken zijn door haar onderzoek boven water gekomen. "Het gaat om een collectieve geschiedenis van Schie dammers, dat maakt dit onderwerp bijzon- Kinder Gezondheidkolonie, Delft-Schiedam. Poorthuizen.

Scyedam | 2012 | | pagina 4