der. Er hebben hier relatief veel kinderen te maken gekregen met een uitzending. Iedereen had wel een broer of zus, vriend of vriendin die naar een gezondheidskolonie ging." Foto's van vrachtwagens Caroline heeft tegenstrijdige gevoelens over de verschijning van haar boek. zal het werk missen omdat ik er zo lang, zo veel tijd in heb gestopt. Aan de andere kant besef ik dat er nu waarschijnlijk weer meer infor matie beschikbaar komt die dus niet meer in het boek kan worden geplaatst. Dat vind ik dan jammer. Zo heb ik geen foto van de groepen kinderen die in de oorlogsjaren met een vrachtwagen naar Overijssel werden ge bracht. Misschien komt er door de publiciteit over het boek alsnog een foto tevoorschijn." van belang, zoals jezelf elke dag wassen. De kinderen moesten ook rusten in de middag. Eigenlijk toch overwegend activiteiten die mensen doen als ze op vakantie zijn. Maar in de verhalen die Caroline hoorde, kwam bijvoorbeeld de melkbank naar voren als een regelrechte strafbank. De kinderen kregen 's morgens en 's mid dags waarschijnlijk verse melk van de koe, die eerst gekookt was om eventuele bacteriën te doden en daardoor bedekt was met een dik vel. Veel kinderen gruwden daarvan. Caroline denkt ook dat mensen zich nu negatief uitla ten over deelname aan de kinderuitzendingen omdat ze de ervaring daarmee van zich af schrijven. "Met positieve ervaringen voel je vaak niet de behoefte die te delen. Kijk maar In de Schiedamse arbei dersbuurten gold de kinder uitzending overigens niet als een uitje. Voor de oorlog en in de Hongerwinter was het zelfs broodnodig. Het is daarom enigszins logisch dat er geen foto's zijn ge maakt van de kinderuitzen dingen in die tijd. Caroline: Je maakt een foto als je op vakantie gaat, niet als je je kind wegbrengt omdat dat thuis honger lijdt." Melkbank Opvallend is ook dat tachtig procent van de mensen die op internet via het Gemeentearchief hun verhaal vertellen, zich negatief uit laat over de ervaringen in een koloniehuis. Maar on danks het feit dat de bleekneusjes anno nu niet zo positief zijn over hun ervaringen, moet een kolonie volgens Caroline beslist geen straf zijn geweest. Er werd heel veel buiten gespeeld en gewandeld om de bleek neusjes frisse lucht te geven. Hygiëne was naar dagboeken: mensen schrijven veel eer der over vervelende gebeurtenissen dan over een aardig voorval. De herinneringen zijn soms gekleurd. Sommigen vertelden dat ze in de Hongerwinter twee weken op een boot hadden gezeten op weg naar een pleeggezin. Uit documenten blijkt dat het weliswaar lange tochten zijn geweest, maar dat het om vier of hooguit acht dagen ging." Scyedam jrg. 38 nr. 5 145

Scyedam | 2012 | | pagina 5