Goed georganiseerd Het boek 'De Schiedamse bleekneusjes'' be slaat drie periodes; de kinderuitzending voor de oorlog, in de oorlog en die van na de oor log. Dat Schiedamse kinderen naar het plat teland werden gezonden om aan te sterken, is niet zo bijzonder, stelt Caroline. In alle ste den in Nederland gebeurde dat. Steden zoals Gouda. Rotterdam, Amsterdam en Leeuwar den hadden zelfs een eigen koloniehuis. De uitzendingen daar waren net als in Schiedam erg goed georganiseerd en het betrof relatief veel kinderen. Het initiatief werd genomen lust' bij Voorthuizen gebouwd, waar tussen 1907 en 1971 eerst 38 kinderen en later 45 kinderen per kolonie (groep) terecht konden. De eerste jaren was er nog geen centrale ver warming zodat de kinderen er alleen in de zo mermaanden verbleven. Rond 1930 was het huis het hele jaar rond bemand met kolonies van Delftse en Schiedamse kindertjes. Werd voor de oorlog gesproken over bleekneusjes; na de oorlog kwam de term zenuwpeesjes in zwang als omschrijving voor kinderen met veelal psycho-sociale problemen die tijdelijk elders rust en regelmaat nodig hadden. door dames en heren uit de gegoede stand van Schiedam. Zij trokken zich het lot aan van bleke en ziekelijke arbeiderskindertjes. Op indicatie van een schoolhoofd of arts werd een kind geselecteerd op basis van een medische keuring. Door collectes, donaties, het organiseren van fancy fairs en zelfs to neelstukken werd geld ingezameld voor de kinderuitzendingen. De eerste jaren gingen de kinderen naar gezinnen in den lande, aan zee of op het plat teland. In goede samenwerking met een or ganisatie voor kinderuitzendingen in Delft is vervolgens het koloniehuis 'Groot Dennen- Alle namen Bleekneusjes of zenuw peesjes, alle namen van de kinderen zijn bekend. Alleen van de periode 1913 tot 1923 heeft Ca roline geen gegevens over de kinderen kun nen terugvinden. Van de andere jaargangen zijn nu alle namen per groep geregistreerd bij het Gemeentearchief. Via de beeldbank op de website vind ik bijvoorbeeld via het tabblad 'Uitgebreid zoeken' totaal onver wacht mijn (inmiddels overleden) oom Hessel terug die breed glim lachend in de lens kijkt. En in de studiezaal kan men nagaan in welk jaar een broer, zus of ouder is uitgezonden naar Groot Dennenlust. Eén van de voordelen die voortvloeien uit het monnikenwerk dat Caroline Nieuwendijk de afgelopen jaren heeft verricht. De uitgave De Schiedamse bleekneusjes, kinderuitzending tussen 1900 en 197V van circa 190 bladzijden verschijnt eind decem ber in de Musis-reeks 'Schiedamse vertel lingen'Prijs is 25 euro. 146 Scyedam jrg. 38 nr. 5

Scyedam | 2012 | | pagina 6