schouw vooruit te trekken met een touw. Naar Hollandia. Ik ben vaak meegeweest, spoeling halen bij Hollandia. Daar stonden grote ijzeren en houten spoelingbakken. Via buizen kwam het gloei ende hete vocht de schouw in. Acht kuub kon erin. Elke dag, behalve op zondag kon je daar terecht. Terug bij de boerderij, werd de schouw tegenover de koeienstal gelegd. En via een goot werd de spoeling uit de schouw, via een klein raampje de stal ingepompt. De koeien slobberden er lekker van. Gemengd met schillen, was het prima voer. De boerderij had veel aanloop. In mijn herinnering zat in de woonkeuken altijd wel iemand koffie te drinken, mestschip- pers uit het Westland (die de mestputten kwamen legen), een veehandelaar die kwam afrekenen, iemand van de melkfabriek. Als ik uit school kwam moest ik me eerst verkleden, een schort voor, klompjes aan. En dan maar spelen. Eens kijken waar mijn vader uithing, 's Winters zat hij te melken in de stal, waar het altijd lekker warm was. 's Zomers in het bocht, een betonnen plaats waar de koeien verzameld werden om gemolken te worden. 'Wil je helpen de koeien op te halen?', vroeg mijn vader vaak. Dan liep ik, gewapend met een stok het land door, om de koeien richting bocht te leiden. Ik voelde me heel machtig dan. Het melken ging met de hand en dat was voor mijn vader en oom alleen niet te doen. Dus hielpen De vader van Lidwien Meijer leegt de melkemmer in de gereedstaande melkbussen. Koeien doen zich tegoed aan de spoeling. Hier in de buitenlucht, maar soms werd de spoeling ook via een goot direct uit de schouw, via een klein raampje de stal ingepompt. Daarboven: de werf met scharrelende kippen. Scharreleieren had je toen nog elke dag vers. 12 Scyedam jaargang 39 nr. I

Scyedam | 2013 | | pagina 12