'Schiedamse gemeenschap mag weten dat De Groot Fonds bestaat' Marianne Ames Ondanks alle publiciteit rond de diverse opgeknapte panden op de Hoogstraat, is er één in betrekkelijke stilte geheel in oorspronkelijke staat terug gebracht. En nog wel op een prominente locatie, aan de kop van de Koemarkt/hoek Lange Haven. Het voormalige bankfiliaal van ABN en makelaarskantoor staat er weer net zo fraai bij als het gebouw in de tweede helft van de negentiende eeuw werd opgeleverd. Het tamelijk duistere interieur is zelfs in een lichte kantoorruimte veranderd, waarbij soberheid over heerst. Het is een omgeving die recht doet aan de oprichter van de Stichting De Groot Fonds, de eige naar van het pand Koemarkt 4 ab/Lange Haven 2. Ruim 56 jaar na oprichting beschikt het De Groot Fonds eindelijk over een eigen plek. Met de inge bruikname vorig jaar van het historische pand slaat de organisatie enigszins een nieuwe weg in. Hoewel directeur Luuk Ruys dat zelf als 'een kleine bocht' omschrijft. "We hoeven niet persé de Telegraaf te halen, maar de gemeenschap mag best weten dat het fonds bestaat. Doordat we nu de aandacht vragen, melden zich wellicht ook mensen met goede ideeën." Opknapbeurt binnenstad Bescheidenheid overheerst, al is het bestuur stille tjes ook trots op het vernieuwde pand. "Wanneer je Schiedam binnenrijdt bij de 's Gravelandseweg zie je direct een molen. Dat stuk is de laatste tijd enorm verbeterd. Maar de entree aan deze kant van het centrum, naast de brug, zag er slecht onder houden uit. Dit pand was geen visitekaartje meer voor Schiedam. Met de restauratie ervan draagt het De Groot Fonds een steentje bij aan de flinke opknapbeurt van de binnenstad én met eigen geld!" Luuk Ruys zou een man zijn naar het hart van de grondlegger van het fonds. Rustig, op de achtergrond opererend, stuurt hij zo'n 2,5 dag per week de organisatie aan. Na het plotselinge overlijden van de vorige directeur Jan Hagenaar in augustus 2012 was Luuk Ruys bereid het roer over te nemen. "We zaten opeens met een vacature. Ik woon dichtbij en heb gevoel voor de doelen waarmee we bezig zijn en niet onbelangrijk - met het beheren van geld. Het directeurschap is ook een mooie invulling van mijn tijd als gepensi oneerd financieel adviseur. Saillant detail is dat ik vroeger vaak aan de vragende kant van de tafel zat, als bestuurslid van een muziekschool en nu dus de andere kant als subsidiegever meemaak. Overigens heb ik namens de muziekschool nooit een subsidie Bij de lintjesregen van 1958 werd Alewijn de Groot benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Toenmalige burgemeester J.W. Peek speldde de onderscheiding op. 16 Scyedam jaargang 39 nr. I

Scyedam | 2013 | | pagina 16