aangevraagd bij het De Groot Fonds. Ik wil de zaken graag zuiver houden." Alewijn de Groot Stichting De Groot Fonds werd in 1956 opgericht door de Schiedammer Alewijn de Groot, handelaar in spiritus en moutwijn. Zijn vermogen stelde hij ten dienste van de Schiedamse bevolking en in het bijzonder van de jeugd en ouderen. Daarbij was De Groot een weldoener achter de schermen. Eén van de zeldzame momenten dat zijn naam werd genoemd als financier was bij de bouw van verzorgingshuis Frangois FFaverschmidt. Ook na zijn dood, toen zijn kapitaal geheel ten goede kwam aan het fonds, bleef de herkomst van een gift veelal onbekend. Noden van de gemeenschap Per jaar krijgen circa dertig organisaties in Schiedam en omstreken heden ten dage een financiële bijdrage van het De Groot Fonds. Er wordt geen geld gedo neerd aan particulieren en ook aanvragen met een commercieel doel worden afgewezen. Volgens Luuk Ruys zijn er wel eens aanvragen die meer een werk verschaffing zijn voor degenen die de donatie vragen. Als er managementkosten op de begroting staan, weet hij al genoeg. "Samen met de andere fondsen die in Schiedam opereren, zoals het Fonds Schiedam Vlaardingen, het Gemeenschapsfonds, zijn we bezig aan hetzelfde grote doel: de noden van de gemeen schap op te lossen. Daarbij is ons fonds tot nu toe wellicht wat opportunistisch bezig. We beoordelen alles wat binnenkomt en zeggen 'die doen we wel en die doen we niet' en de richtlijnen daarbij zijn jeugd en ouderen. Fiet bestuur is evenwel bezig een focus te bedenken. We waren altijd low profile bezig, maar er moet toch iets gaan gebeuren. Het betrekken van dit historische pand midden in het centrum is een eerste stap in een poging wat meer naar buiten te treden. Maar een inloopspreekuur zullen we zo gauw nog niet instellen," aldus Luuk Ruys. Op het pand aan de Koemarkt 4b prijkt duidelijk het logo. De deur van het De Groot Fonds staat op een kier. In oorspronkelijke staat teruggebracht Het pand aan de Koemarkt/Lange Haven met een lijstgevel met versierde fries is van omstreeks 1850. Voor de verbouwing tekent de Schiedamse architect Bert Toorman. Samen met interieurarchitect Wendy Westing is gekozen voor een eenvoudige inrichting. In de vergaderzaal hangt één zwart-witfoto op A4- formaat: van grondlegger Alewijn de Groot. De gevel is geheel gerenoveerd en in oorspron kelijke staat teruggebracht. Zo zijn de kunst stof kozijnen vervangen door houten kozijnen volgens het originele ontwerp. Tekeningen van de laatste grote verbouwing in 1948 zijn daarbij als uitgangspunt gebruikt. De gevel is opnieuw gevoegd en de ornamenten onder de dakgoot zijn gerestaureerd, (foto: R.W. Poels, 2012) 18 Scyedam jaargang 39 nr. 1

Scyedam | 2013 | | pagina 18