Boekennieuws i Een buitengewoon mensch Op 11 december 2012 werden in het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht vijf onderwijsbi- ografieën gepresenteerd. Eén daarvan behandelt de achttiende/negentiende-eeuwse Schiedamse onder wijzer Gerrit Verboon. De nieuwe reeks Onderwijsbiografieën is een initi atief van prof.dr. A.M.L.van Wieringen. Deze reeks beoogt het opstellen en verspreiden van beknopte biografieën van personen die in het onderwijs een betekenisvolle bijdrage hebben geleverd. Auteur Rien van Buren is verbonden aan het Nati onaal Onderwijs Museum te Dordrecht. Hij woont al enige jaren in de Gerrit Verboonstraat en was benieuwd wie die Gerrit Verboon was. Dat het een onderwijsman bleek te zijn was wel een bijzondere samenloop van omstandigheden. Zijn uitgebreide archiefonderzoek, in het Gemeentearchief van Schiedam en in het Nationaal Onderwijsmuseum, leverde voldoende op voor het samenstellen van een interessante biografie. Deze kon zonder meer in de op stapel staande Onderwijsbiografieënreeks worden opgenomen. Alle Schiedammers kennen de naam van Gerrit Verboon door de straatnaam. Dat hij in Schiedam een vooraanstaand burger was en tot 1853 hoofd van de Stadsarmenschool aan het Broersveld, is slechts bij weinigen bekend. Aandacht aan hem in druk dateert vooral van de 19e eeuw. Een redelijk complete beschrijving van Gerrit Verboon als persoon en van zijn werken is nu in feite voor het eerst verkrijgbaar. In zijn tijd was G. Verboon al legendarisch. Hij stond naar aller tevredenheid 65 jaar lang voor de klas tot op 83-jarige leeftijd. Verder was hij actief binnen de "Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" en bij het "Gezelschap Physica". Tijdens zijn leven en na zijn overlijden is in het openbaar uitgebreid aandacht aan hem geschonken. Een fraai portret van hem is bewaard gebleven. De biografie beschrijft niet alleen zijn onderwijskundig leven, maar schenkt ook aandacht aan zijn afkomst. Daarnaast komen achtergronden op het gebied van het onderwijs en de wereld aan bod en wordt in het werkje stilgestaan bij het nog bestaande gebouw van de Stadsarmenschool aan het Broersveld 140. Bijzonder is de informatie over het door Verboon eigenhandig vervaardigen van natuur-, wis, en sterrekundige werktuigen en over zijn activiteiten op publiek terrein. Literatuur opgave, bronnen en noten completeren dit aantrek kelijke boekje. (R.W. Poels) "Een Buitengewoon Mensch" Gerrit Verboon (1769-1854), Hoofd van de Stads-Armen- school van Schiedam "Een Buitengewoon Mensch. Gerrit Verboon (1769-1854) Hoofd van de Stads-Armen-school van Schiedam" (Onder- wijsbiografie 2). Auteur Rien van Buren. Uitg.: Nationaal Onderwijs Museum. Geniet, 24 pag., 8 afbeeldingen. ISBN: 9789081148856. Prijs: 4,95. Te koop in het bezoekcentrum van de Historische Vereni ging Schiedam Hoogstraat 74a. Te bestellen bij het Nati onaal Onderwijsmuseum te Dordrecht (www.onderwijs- museum.nl of tel.: 078-6326820). Niet verkrijgbaar in de boekhandel. Scyedam jaargang 39 nr. 1 Rien van Buren DNDERWIJSBIOGRAFH

Scyedam | 2013 | | pagina 19