opleiding voor archiefambtenaar aan de Archief- school te Den Haag en legde in 1961 het examen Wetenschappelijk Archiefambtenaar der eerste klasse af. Zijn bij de opleiding behorende archiefstage deed hij aan het Gemeentearchief van Delft, in het kader waarvan hij het archief van het 'Dameshuis aan de Papenstraat, vanouds genaamd 'Het oude Mannen- en Vrouwenhuis' of'Huyse van Sint Christoffel' over de periodel538-1949 inventariseerde. Ook werkte hij daar aan de herordening van de topografisch- historische atlas. Daarna was hij, vanaf juni 1961, als chartermeester verbonden aan het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem. Bij zijn indiensttreding was het Gemeentearchief nog steeds gevestigd aan het Oude Kerkhof. Dit gebouw, ooit dienst gedaan hebbend als bank van lening en als gymnasium, was in 1898 door de gemeenteraad aangewezen voor de voorlopige bewaring van het oud archief en totdat daarvoor definitief een geschikt gebouw zal kunnen worden aangewezen. Toen Van der Feijst kwam, was dat nieuwe gebouw nog steeds niet aangewezen. Dat het bestaande gebouw volstrekt niet aan de vereisten voldeed, was iets dat een van Van der Feijsts voorgangers, A. van der Poest Clement, al in 1939 moest constateren: in alle opzichten het tegendeel van wat een archiefdepot hoorde te zijn. De studiezaal kon niet meer dan zes mensen bergen. Bovendien was het depot vol en was er een tijdelijk, volstrekt niet aan de eisen voldoend, depot in een verlaten klooster aan de Korte Haven. Plaatsing van verrijdbare stellingen bood enig soulaas, maar het bleef behelpen: in 1969 was het gebouw wéér vol. De nieuwe huisvesting van het archief werd echter al jaren getraineerd door de plannen voor de bouw van een nieuw stadhuis, waarin ook het archief zou worden gehuisvest. Maar het archief zou uiteindelijk niet in het nieuwe stadhuis worden ondergebracht. In 1970 werd met de toenmalig archiefinspecteur J.L. van der Gouw de mogelijkheid besproken het archief onder te brengen in het gebouw van de Dienst Gemeentewerken, nadat die dienst naar het nieuwe stadhuis zou zijn verhuisd. Van der Feijst constateerde dat het archief gebouw er inmiddels uitzag als een slooppand en zelfs de burgemeester moest toegeven dat het allerlei materiële gebreken had als scheuren in de muren. Pas nadat de Dienst Gemeentewerken het gebouw aan de Korte Haven had verlaten werd het, in 1975, omgebouwd tot archiefgebouw, waarna aan het eind van dat jaar het nieuwe pand betrokken kon worden, maar aangezien de kantoorruimten nog niet gereed waren kon het gebouw pas in oktober 1976 geopend worden voor het publiek. Voor het eerst waren alle archieven in één, aan de toenmalige eisen van de wet voldoend gebouw, ondergebracht. Klimaatinstalla ties ontbraken echter en het daglicht kon gewoon in de depots toetreden. Van der Feijst was een gemeentearchivaris die zich niet zozeer bezig hield met het management of het toegankelijk maken van archieven, maar zijn reges- tenlijst van de Schiedamse charters wordt nog regel matig geraadpleegd. Des te meer besteedde hij zijn tijd aan de geschiedbeoefening en dan met name die van Schiedam. Hij begon met een serie artikelen over archiefvondsten in het mededelingenblad voor de ambtenaren van de gemeente Schiedam. Hierin schreef hij over de meest uiteenlopende onder werpen, alle gebaseerd op archiefonderzoek. Van een aantal van deze onderwerpen was hij de eerste die erover publiceerde. Het is jammer dat dit blad maar een zo klein bereik had en dat hij niet, zoals zijn ambtsvoorganger, zijn artikelen in de lokale pers publiceerde. Het blad dat in Schiedam wel een groot bereik had was 'De Schiedamse Gemeenschap', door Van der Feijst geprezen om zijn goede kwaliteit die de uitgave in Schiedam tot iets unieks maakte. Ook in dit blad schreef Van der Feijst over uiteenlopende onderwerpen als het Sint Jacobsgasthuis, de steden bouwkundige ontwikkeling van Schiedam, het stad huis, de Schiedamse monumentenzorg en de kasteel ruïne. Met de opheffing van dit blad in 1971 verloor het Gemeentearchief een podium. In deze lacune werd korte tijd voorzien door het blad 'Attentie', dat in 1975 voor het eerst verscheen met korte publica- Scyedam jaargang 39 nr. 1 21

Scyedam | 2013 | | pagina 21