Een Landheer aan de Lange Haven Antoine Lagrouw Wie een oud pand bewoont zal zich ongetwijfeld wel eens afvragen wie er allemaal hebben gewoond en welke bedrijvigheden er hebben plaatsgevonden. Vaak speelt toeval een rol om zicht op een deel van een legpuzzel te krijgen. Zo was ik aan het rommelen op de zolder van Lan ge Haven nr. 68 toen uit een kier van het dakbeschot een stukje opgerold krantenpapier te voorschijn kwam. Voorzichtig ontvouwde ik het en tot mijn verbazing las ik een krantenbe richt uit de Schiedamsche Courant van 1902 dat een zekere Landheer een Hinderwetvergunning aanvroeg voor het oprichten van een koffiema- lerij op de bovengenoemde locatie. Nieuwsgierigheid was gewekt: Wie was die Landheer? Het bleek om Jan Landheer te gaan, geboren op 9 februari 1865 te Delft. Zijn vader, Hugo Landheer, was griffier der gemeentesecretarie te Delft en tevens secretaris-penningmeester van de Hollandse Maat schappij van Landbouw. Een organisatie van agra riërs in Zuid- en Noord Holland, die in 1847 werd opgericht. Levens- en genotsmiddelen moeten al vroeg een rol in het leven van Jan gespeeld hebben. Het feit, dat zijn oom Hendrik een sigarenwinkel had in zijn woonplaats Delft, in die dagen een belangrijke sigarenstad in Nederland, leidde ertoe dat de jonge Landheer in de leer ging in een fabriek van tabak, koffie en thee. Na afronding van de opleiding tabaksverkoper vertrok hij naar Schiedam. Jan Landheer kwam in een tijd naar Schiedam dat het 25069 inwoners telde. Nederland en dus ook Schiedam was vol in beweging: grote vlucht van het onderwijs, zelfbewustzijn van de arbeidersklasse, de Scyedam jaargang 39 nr. 1

Scyedam | 2013 | | pagina 24