J. LANDHEER Co., Tabak, Koffie, Thee en Snuit. SIGARENMAGAZIJN HOOGSTRAAT, C, No. 88. Ik vrouwenemancipatie en de vernieuwing op cultureel terrein. Een tijd waarin de overheid haar grip op de maatschappij vergrootte. Maar vooral ook een tijd dat in Schiedam de branderijnijverheid, de jenever industrie, de kurk waarop Schiedam dreef, in een neerwaartse spiraal terecht kwam. Schiedam had het niet gemakkelijk. De bevolking kreeg te maken met een nog grotere armoede en Schiedam raakte in verval. Tegen deze achtergrond is het opmerkelijk dat Jan Landheer op tweeëntwintig jarige leeftijd in Schiedam op de Hoogstraat nr. C 88, het huidige nummer 43, een winkel en woonhuis huurde en de winkel inrichtte voor een sigarenmagazijn. Op zater dagavond 2 juli 1887 opende hij de deuren van zijn winkel en begon hij een handel, zoals men dat toen noemde, in koloniale waren: sigaren, tabak, snuif, koffie en thee (Schiedamsche Courant 2-7-1887). Landheer was tevens grossier in deze producten. Leveringen aan winkeliers vonden, zoals toen nog gebruikelijk was, per handkar plaats: "Wanneer het 's winters gesneeuwd had, was de handkar moeilijk te hanteren (stijle houten bruggen, gladheid!). Dan werd Kreupele Janus ingeschakeld die meehielp door met een touw de handkar te trekken", aldus Hugo Landheer. De omzet op de openingsdag van zijn winkel in 1887 zag er niet veel belovend uit: de omzet bedroeg op die dag slechts fl.1,45. Zelfs voor die tijd een bedroe vend resultaat. De week erna, zo gaat het verhaal, stonden de mensen tot op de stoepen en zaterdags stond de hele winkel vol. In 1890 vraagt Jan Land heer een Hinderwetvergunning aan voor een koffie- maalderij voor het pand Blauwesteeg 11, een steeg aan het begin van de Broersveld (Gemeentearchief Schiedam, toegang 346 inv. 6975 nr.151). Op 8 oktober 1890 trouwde hij met Klazina Cornelia Jongenburger. Zij werd geboren in Waddinxveen op 21 mei 1865. Zeven jaar later, in 1894, het echtpaar had inmiddels twee kinderen: Marie (13 maart 1892) en Hubertus (30 maart 1893), roepnaam Bert, verhuisden zij naar de Hoogstraat nr. 50, naar de leeg gekomen winkel en woonhuis van de overleden J. Bijlandt, eveneens een koffie, thee en sigarenwin kelier. Op dit adres kreeg het echtpaar Landheer nog twee kinderen: Hugo geboren op 9 december 1896 Van links naar rechts: Hugo, Bert, Jo en Marie Land heer ca. 1902. (Foto: collectie Hugo landheer) Links op de foto Lange Haven 68, omstreeks 1932. (Foto: collectie Gemeentearchief Schiedam) Eerste advertentie in de Schiedamsche Courant van 2juli 1887 handelende tevens 33IV 110 S in Scyedam jaargang 39 nr. 1 25

Scyedam | 2013 | | pagina 25