„Sdiieflamsche WiaMiers-Vemijriiif, op DINSDAG 22 JANUARI a.s., INGEZONDEN. Met opneming wordt geen instemming der Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan ééne zijde geschreven. Aan onze Medewinkeliers Zooals u wellicht weet, vergaderden eeni- ge winkeliers alhier op 23 April jl. ter be spreking van de vraag: ,,Is het wenschedijk, dat te Schiedam, evenals op vele andere plaatsen geschiedt, een vereeniging worde opgericht, om inzonderheid de belangen van den winkelstand te behartigen?" Hit zouden zij trachten te bereiken door eendrachtige samenwerking. Als gevolg van de gehouden besprekingen werd door een veertigtal winkeliers ver klaard, dat de oprichting van een zoodanige vereeniging in een reeds lang gevoelde be hoefte zoude voorzien'. Hierna werden onder- geteekenden door de aanwezigen gekozen tot een voorloopig bestuur, om de plannen uit te werken en die zooveel mogelijk aan H. H. winkeliers bekend te maken. Wij behoeven slechts te wijzen op de moei lijkheden en die misstanden, waarmede ieder winkelier eiken dag te doen heeft. Wijzen wij verder op de schandelijke wijze, waarop door sommige personen misbruik wordt gemaakt van het cradiet, dat de winkelier dikwijls verplicht is te geven, en dat hem dan ook wederom noodzaakt lang crediet te nemen. Hoe goed) zoude coöperatie kunnen werken om goedkoope adviezen te kunnen krijgen, om Zondagsrust te bevorderen en wat al niet meerHoe dikwijls zoudt gij' door een goed advies gevrijwaard zijn voor schade en onge mak in zaken! Vergeten wij niet, hoe welda dig Zondagsrust zoude werken, als wij die konden verkrijgen zonder nadeel in zaken! Wij ineenen genoeg gezegd te hebben, om deze zaak, die ieder winkelier begrijpen moet, aan te prijzen. Wij vertrouwen, dat gij; uw eigenbelang zult begrijpen. Toont zulks dan door lid' te worden van onze vereeniging. Bin nenkort wenschen wij een openbare vergade ring bijieen te roepen, waarop een bestuur zal worden gekozen, dat zich met dezen veel om- vattenden taak wil belasten. Wij. noodigen u dringend uit op die verga dering uw stem te doen gelden, en te helpen kiezen de mannen, die naar uw meening het beste en het meest geschikt er voor zijn. Toont giji nu ook, dat gij wilt breken met de leus: „voor Schiedam baat toch niets!" Laten wij te zamen bewijzen, dat ook Schie dam niet behoeft achter te staan bij andere steden, waar het geldt ongezonde toestanden te verbeteren. Hoogachtend, Het voorloopig bestuur van de Schie- damsch© Winkeliersvereeniging. F. J. SMIT. B. VAN DER ZEE. J. LANDHEER. J. P. ZOETMULDER. A. F. VAN LISSA. DER des avonds ten 8l/s ure, in het Verkooplokaal" Lange Raven. J. LANDHEER, Secretaris. woordig niet meer kunt voorstellen. Niet alleen in het zaken doen was Jan Landheer actief, hij spande zich tevens in voor de winkeliers. Hij was één van de oprichters van de winkeliersver eniging en nam als secretaris zitting in het bestuur. De eerste bijeenkomst van 28 winkeliers vond op 23 april 1900 plaats in het verkooplokaal aan de Lange Haven, Musis Sacrum. Kernpunten waren de zondagsrust, het voorkomen van oplichting en hoe te voorkomen dat het winkelend publiek nier naar Rotterdam zou gaan maar in Schiedam hun inkopen zou doen. In een advertentie van 7 juli 1902 in de Schiedamsche Courant kondigt Landheer aan: "...dat vanaf 20 juli 1902 de winkel niet meer op zondag geopend zal zijn". De zondagsrust kon blijk baar financieel gedragen worden. De winkel was nu zes dagen in de week geopend van 6.30 - 22.30 uur en 's zaterdags zelfs tot 23.30 uur. Waarschijn lijk moesten deze lange werkdagen de zondags rust compenseren. Niet alleen de zondagsrust etc. hield de gemoederen in Schiedam bezig, maar ook het verzoek aan de winkeliers van de Gemeente Schiedam om afstand te doen van de stoepen. Doel: om de doorstroming van het winkelend publiek te bevorderen. Landheer roept de winkeliers op de vergadering bij te wonen (Schiedamsche Courant 6-11-1904). Of hij een voor- of tegenstander was om Advertentie in de Schiedamsche Courant die de leden van de winkeliersvereniging oproept voor de ledenvergadering (1902) Ingezonden stuk dat oproept tot het oprichten van een winkeliersvereniging in Schiedam (1900). 28 Scyedam jaargang 39 nr. 1

Scyedam | 2013 | | pagina 28