Zondagsrust des Zondags gesloten zal zijn. J. LANDHEER. de stoepen op te geven wordt niet duidelijk. Naast zijn activiteiten voor de winkeliersvereniging gaf hij steun aan een politieke partij. Uit een oproep om op H. J. Versteeg oud-Burgemeester van Schiedam voor de Tweede Kamer te kiezen, blijkt dat hij zijn stem gaf aan de Vrijzinnige Propaganda-club - de liberalen, de tegenwoordige VVD (Schiedamsche Courant 9-10-1907). Verder was hij commissaris van een cementsteen-oventegelfabriek in Waddinxveen, waarvan de eigenaar, H. Jongenburger, een oom van zijn vrouw was. Voor dit commissariaat reisde hij één keer per jaar naar Waddinxveen. De kinderen van Landheer De kinderen Jan en Klazina kregen van meet af aan een goede scholing. Zij gingen naar de open bare lagere school A (met uitgebreid leerplan) aan de Gedempte Baansloot 31, bekend als "de school van Tijl" (Gemeentearchief Schiedam, Beeldbank nr. 11093). Na de lagere school - en daar kon je de welstand van Jan Landheer vanaf lezen- stroomden zij door naar de middelbare school. In dat opzicht liet vader Jan zijn kinderen goed voorbereiden op hun toekomst. Marie volgde de MMS en de drie anderen de HBS: Bert de driejarige, Hugo en Jo de vijfjarige HBS. De HBS in Schiedam was in 1869 opgericht. In het begin bestond zij uit een drie- en vijfjarige HBS opleiding. Aanvankelijk bedoeld ten behoeve van de algemene ontwikkeling van de burgerklasse en ter voorbereiding op functies in handel en bedrijf. De oudste zoon Bert was voor bestemd om na de driejarige HBS in de zaak van zijn vader gaan werken en on later de zaak van zijn vader over te nemen. Hugo, die artistiek onderlegd was, was altijd in de weer met tekenen. Na de HBS werd hij door zijn ouders in de gelegenheid gesteld om naar de Kunstacademie in Rotterdam te gaan. Hij ontplooide zijn talenten en zou later een bekend kunstschilder van moderne kunst worden. Het Stedelijk Museum in Schiedam heeft zes werken van hem in zijn bezit met als thema de stad Schiedam. Jo heeft in de jaren dertig van de vorige eeuw de Middel bare Aktes Geschiedenis en Nederlands gehaald en werd als lerares op een Middelbare Meisjesschool (MMS) in Rotterdam aangesteld, waar ze later als directrice werd benoemd. Van Marie, de oudste van de vier kinderen, is niet veel meer bekend dan dat zij getrouwd was met Bernard Anton Hupkes, en dat zij eigenaren waren van "Familiehotel Ellinchem" in Ellecom (Gelderland). Overname De oudste zoon van Jan Landheer, Bert, heeft de winkel op 1 april 1919 van zijn vader overgenomen en gaat onder dezelfde naam verder: Landheer Co. Jan Landheer is op dat moment 54 jaar. Of hij dan gaat rentenieren of in andere zaken gaat, is niet bekend. De officiële overschrijving van de winkel vond pas op 11 mei 1929 plaats (RO, toeg. 3.17.17.01 inv. 10, dossier 200201). Bert gaat, zo lijkt het, voortvarend te werk. Opnieuw wordt een Hinder- Ondergeteekende neemt de vrijheid rijnen geachten begunstiger» en stadgenoot*n in ken nis t« stellen dat vanaf Juli rqoe WINKEL Rekenende op den onraisbaren «leun van het publiek, om hem en degenen die in de «ank beha!praam tgn ook Zondagsrust te doen verkrqgen, bigt ik mg steeds in iedere gunst beleefd aanbevelen. Hoogachtend, Hoogtlrant 50. ■mmIcI Ia Tabak, >tgarra, Mof«e, ens. earn. I In 1902 gaf Landheer via een annonce in de Schie damsche Courant aan dat hij voortaan op zondag de deuren niet meer zou openen. Scyedam jaargang 39 nr. 1 29

Scyedam | 2013 | | pagina 29