wetvergunning aangevraagd (Gemeentearchief Schiedam, toeg. 346 inv. 7027 nr. 42b), ditmaal voor het vestigen van een koffiebranderij: Jan Land heer. De aanvraag wordt op 26 mei 1919 door J. Bokhorst aannemer, namens Landheer, te Schiedam ingediend. Een aantal bezwaarschriften werd inge diend door de omliggende buren: A. Verhoeven, pastoor en voorzitter, namens het kerkbestuur van de parochie van de H. Joannes den Dooper, de Haven- kerk, Th. H. van Boon, manufacturen Overschie, eigenaar en gebruiker van het pand Hoogstraat 79 en C.A.W. Heinsbroek, eigenaar en gebruiker van Hoogstraat 71. De bezwaren van het kerkbestuur had niet alleen betrekking op het kerkgebouw, maar ook op het patronaatsgebouw aan de Lange Haven 70, dat: "...de lucht van die koffiebranderij onver mijdelijk moet doordringen in het Kerkgebouw, en dus hinderlijk moet zijn aan de gelovigen..." en het gebruik der Electromotoren met bijbehorende machinerieën zeer zeker hinderlijk zal zijn aan de lessen die dagelijks in het Patronaatsgebouw gegeven worden, in de Cathechismus-kamer, in de kerk, en voor het biechthooren in de biechtkapel..." Zowel de heer Boon met zijn winkel in damesartikelen en Heinsbroek in zijn werkplaats met negen man vrezen voor stankoverlast. Bouw- en Woningtoezicht stelde aan het verlenen van de vergunning allerlei voor waarden, zoals de hoogte van de schoorsteen en de plaats van de motoren. Dat men de bezwaren serieus nam, mag wel blijken uit het feit dat op zaterdag 19 juli 1919 om vier 's middags leden van het college de inrichting persoonlijk in ogenschouw wilden nemen en nader ingelicht wilden worden. Daar bleef het niet bij. De inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht, A. Bubberman, meldde aan B W op 22 juli 1919 dat opzichter Tromp op maandag te Delft een onderzoek heeft ingesteld naar mogelijke hinder veroorzaakt door een vijftal aldaar gevestigde koffie branderijen van hetzelfde systeem. Hij concludeert dat geen hinder van ernstige aard geconstateerd is. De vergunning wordt verleend. Hoewel het bedrijf door Bert Landheer werd voort gezet, heeft deze zich nooit echt gelukkig gevoeld in het zaken doen. Hij hield meer van filosofie: Adler, Jung en Sigmund Freud, de grondlegger van de psychoanalyse. Uiteindelijk heeft hij de winkel op 2 maart 1931 opgeheven, omdat zoals hij het zelf zei: "...de handel in feite te veel bedrog opleverde en hij daarvan wars was.". Ongetwijfeld zal dit een rol hebben gespeeld. Echter, niet vergeten moet worden dat in 1931 de crisis, wereldwijd veroorzaakt door de beurskrach van 1929, ook in Nederland behoorlijk had toegeslagen. Veel werklozen, veel armoede. De inwoners van Schiedam hadden minder te besteden dan ooit en de concurrentie door de vestigingen van grootgrutters zoals Simon de Wit en De Gruyter moet moordend zijn geweest. Waarschijnlijk speelden al deze zaken bij Bert mee om te besluiten zijn bedrijf te liquideren. Een vooruitziende blik! De concurrentie voor de kleine winkeliers zou alleen maar groter geworden. Vooral, toen Albert Heijn in 1938 zijn eerste zelfbedieningswinkel aan de Oran jestraat opende. Landheer uit Schiedam Hoewel Jan Landheer zijn winkel had overgedaan aan zijn zoon, bleef hij eigenaar van het pand op de Lange Haven. Jan Landheer had in Schiedam goed geboerd. Eind jaren dertig van de vorige eeuw was hij de eigenaar van vijf panden: Blauwesteeg 2 en 4 gang 9 aan de Grofbaan, Hoogstraat 43, Hoog straat 50, Lange Haven 68, Lombardsteeg 6. De familie woonde tot 1 april 1914 op de Hoogstraat 50 en verhuisde vervolgens naar de Nassaulaan 59. Van daaruit verhuisde Jan Landheer met zijn vrouw Klazina in 1919 naar Den Haag. Daar overleed hij op 15 december 1940 op 75-jarige leeftijd. Zijn vrouw Klazina Cornelia Jongenburger volgde hem op 15 december 1949 in de leeftijd van 84 jaar. Bert Landheer bleef tot 1931 in de bovenwoning van de Lange Haven 68 wonen. Hij verhuisde in dat jaar naar Goor (Overijssel) en later naar Epe (Gelder land). Ondanks het feit dat hij gezegd had dat de Jan Landheer op 14 februari 1923. (Foto: collectie Hugo Landheer) 30 Scyedam jaargang 39 nr. 1

Scyedam | 2013 | | pagina 30