handel te veel bedrog opleverde, werd hij eerst boer en later begon hij een kippenboerderij in Epe. Ook hier had hij toch weer met handel te maken. Het pakhuis op de begane grond van de lange Haven 68 werd aan Joh. Nauman, eveneens een grossier in koloniale waren, verhuurd. Deze Nauman had in 1928 de door hem overgenomen fabriek van drop en suikerwerken, van Vlaardingen overgeplaatst naar het pand Lange Haven 64. (Scyedam, kroniek 11-2-1928) Ten slotte zijn in 1945 drie van vijf panden door Klazina Jongenburger, waaronder die aan Lange Haven, verkocht aan haar zoon Hugo Landheer. Het enige wapenfeit dat daarna nog te melden valt is dat Hugo Landheer, in 1924 getrouwd met de actrice Wilhelmina Eduarda Tels, zelf allang vanaf 1935 in Epe, Gelderland, woonde, in 1945 een aanvraag heeft ingediend om een oorlogsschade van 200 gulden te claimen. Deze oorlogsschade was het gevolg van een granaatinslag (scherven) waardoor acht ruiten van het lantaarndak gebroken waren (GAS, toeg. 346 inv. 152). Hoewel Hugo Landheer in 1946 van zijn vrouw Wilhelmina (Mien) Tels scheidde, werd het pand aan de Lange Haven pas in 1951 gesplitst. Wilhel mina Tels verkoopt haar deel in 1951 aan de firma Nauman. In 1953 verkoopt Hugo Landheer even eens zijn deel aan Nauman, zodat het pand toch weer onder één eigenaar viel. De naam Landheer is dan niet langer meer verbonden met de Lange Haven. Nauman gebruikte het pand voor opslag van levens middelen. Na de firma Nauman, kwam het pand tot 25 oktober 1962 in handen van de vereniging Commerciële Organisatie van handelaren levens middelen "Klimop" gevestigd in Amsterdam. Deze datum betekende het definitieve einde van zestig jaar werkzaamheden in het pand aan de Lange Haven nr. 68, dat ten dienste stond van de bewerking, opslag en verkoop van levens- en genotsmiddelen. Met dank aan Hugo Landheer (1928), kleinzoon van Jan Landheer, die onbaatzuchtig mij van informatie en beeldmateriaal heeft voorzien. Scyedam jaargang 39 nr. 1

Scyedam | 2013 | | pagina 31