Historie Actueel wmmsrnm Ruud Poels SCHIEDAM WINT ERFGOEDPRIJS 2012 Sinds 2010 wordt jaarlijks de nationale BNG Erfgoedprijs uitgereikt aan de gemeente met het beste beleid op het gebied van cultureel erfgoed. In 2010 en 2011 wonnen de gemeenten Dordrecht (Zuid-Holland) en Westerveld (Drenthe) de prijs. Op 7 december 2012 werd bekend dat Schiedam de Erfgoedprijs van het jaar 2012 in de wacht heeft gesleept. De officiële uitreiking was op 10 januari door mevr. A. Jorritsma, voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, 's Avonds werd in Schiedam de toekenning gevierd tijdens een bijeenkomst in het Stadhuis op de Grote Markt, waar ook de Historische Vereniging Schiedam was uitgenodigd. Een jaar lang mag Schiedam zich dé Erfgoedgemeente van Nederland noemen. Erken ning en gepaste trots ook bij de Historische Vereni ging die zich al decennia lang inzet voor het behoud van het historisch erfgoed. Bij de Erfgoedprijs gaat het er niet zozeer om hoeveel erfgoed je als gemeente hebt, maar om wat je ermee doet: dat is wat telt. Inzet èn het onderkennen van het belang van erfgoed blijken veel bepalender voor het slagen van het erfgoedbeleid dan de hoeveelheid monumenten, het beschikbare budget of de grootte van de gemeente. Bij de beoordeling door de jury wordt ook gekeken naar visie, omgang, draagvlak en op welke manier erfgoed(beleid) wordt uitdragen. In 2012 waren er 34 aanmeldingen, waaruit na de eerste beoordeling door de jury vijf kandidaten over bleven: Beemster, Hellevoetsluis, Rheden, Schiedam en Winterswijk. De jury heeft alle nominaties getoetst aan de criteria zoals die gelden voor de BNG Erfgoedprijs. Na de tweede selectie bleef Schiedam als winnaar over. Zie voor het volledige juryrapport: http://www.schiedam.nl/Def/nieuws/Schiedam- wint-BNG-Erfgoedprijs-2012.html Hoofdsponsor Cultuurfonds BNG heeft een prij- zenbedrag van 25.000,= ter beschikking gesteld. Op de feestelijke bijeenkomst van de gemeente en de diverse Schiedamse erfgoedinstellingen op 10 januari ter viering van het ontvangen van de prijs konden ideeën worden ingediend ter besteding van het geld bedrag. Ook de Historische Vereniging Schiedam deed een serie suggesties. Deze liepen uiteen van het aanbrengen in het plaveisel van een jeneverroute of het aanbrengen van historische namen op de gevels van panden, tot het reconstrueren van stoephekken of het laten schrijven van de negentiende-eeuwse geschiedenis van Schiedam. Proveniershuis De restauratie van het Proveniershuis ging in de voor bije jaren onverminderd voort. Na het voorhuis en de gevels van de beide vleugels werd in het begin van 2011 gestart met de cascorestauratie van het achter huis. Daarna werd het interieur wat betreft ruimte lijke indeling voor een deel teruggebracht naar de situatie van vóór 1984. Tevens werden alle ruimten De eetzaal van het Proveniershuis op de dag van de feestelijke opening op 16 november 2012 na de restau ratie. De muren tussen eetzaal en gang zijn weer aange bracht. Geheel rechts op de rug gezien wethouder Peter Groeneweg; links naast hem oud-burgemeester J.M. Leemhuis-Stout. (Foto: R.W. Poels) 32 Scyedam jaargang 39 nr. 1

Scyedam | 2013 | | pagina 32