aangepast aan optimaal gebruik: de parterre met voormalige eetzaal voor een bijzondere functie en de verdiepingen voor bewoning. De nieuwe entrees voor het achterhuis in de achtergevel kwamen het laatst aan bod, nadat de zijingang in het achterhuis weer tot een raam was teruggebracht. De feestelijke oplevering volgde op 16 november 2012. De eigenaar Vereniging Hendrick de Keyser liet deze verrichten door oud-burgemeester J.M. Leemhuis-Stout. Het was één van haar allerlaatste officiële handelingen in Schiedam. Het achterhuis is compleet aangepakt. Desastreuze ingrepen uit het verleden uit de jaren zeventig en vooral tachtig van de twintigste eeuw zijn groten deels ongedaan gemaakt. Zo zijn de tussenmuren tussen de eetzaal en de gangen weer opgebouwd en is de zijmuur van de regentenkamer weer dichtgezet. Daarmee was de oorspronkelijke hoofdindeling van het achterhuis hersteld. De regentenkamer kreeg de oude uitstraling weer geheel terug. De lambrisering is aangevuld en, na kleurenonderzoek, geschilderd in een groene tint. Het schoorsteenkanaal is weer aangebracht en ook voor de in de jaren zeventig van de twintigste eeuw gestolen marmeren schoorsteen mantel werd een oplossing gevonden. Naar een oude foto werd deze in hout nagemaakt en voorzien van de juiste marmerbeschildering. Fraai behangsel was het sluitstuk. Het oorspronkelijke stucplafond was nog aanwezig, zodat deze kamer het achttiende-eeuwse aanzien terug heeft. De Vereniging Hendrick de Keyser is een serieuze instelling waar het gaat om restauraties en renova ties. Bij het achterhuis zou het mogelijk zijn geweest op sommige plaatsen reconstructies van bedsteden in te brengen, of de toegangen naar de zaal vanuit de gangen niet in glas uit te voeren, maar in hout met De regentenkamer van het Proveniershuis in 1976 met de door vandalen half gesloopte schoorsteen. Hier onder de eetzaal tijdens de restauratie. (Foto's: R.W. Poels, 2 juli 1976 en 22 maart 2011) De achtergevel van het Proveniershuis vóór de aanpas sing. (Foto: R.W. Poels, 15 mei 2009) Scyedam jaargang 39 nr. 1 33

Scyedam | 2013 | | pagina 33