Geschiedenis van een blad SCYEDAM Misschien had niemand er op gerekend, maar ineens was het daar: het eerste nummer van Scyedam. De kalender wijst de cember 1975. De redactie van het eerste uur presenteert be scheiden het 'mededelingen blad' van de kersverse Histo rische Vereniging Schiedam. Niets is op dat moment nog zeker: zal de vereniging levens vatbaar blijken? Zal het blad kunnen blijven verschijnen? En zo ja: hoe moet het heten? le jaargang/I december 1975 Wim Schelberg Na de bijeenkomst in het Stedelijk Museum op 28 oktober 1975, waarin het voornemen tot oprichting van een Historische Vereniging wordt geuit, volgt koortsachtige activiteit. De vereniging moet aan de slag - naamsbekendheid krijgen en leden werven. Wat werkt dan beter dan het uitgeven van een eigen mededelingenblad waarin niet alleen leden, maar juist ook niet-leden kennis kunnen nemen van de activiteiten van de vereniging en van wat er zich in Schiedam - in het rijke verleden van de stad - alle maal heeft afgespeeld? Scyedam is geboren. Hoewel: de naam staat nog alleszins vast. "Het kind moet een naam hebben...", merkt de redactie op, "...maar de vraag is wel, wat kies je en hoe zorgvuldig doe je dat? Je moet er tenslotte een heel leven mee doen.". Dus is de naam een voorlopige naam en nog geheel voor wijziging vatbaar. Scyedam draagt die 'voorlopige' naam bijna vier decennia later nog steeds. In het derde nummer van 1976 meldde de redactie de oprichting van de Historische Vereniging Schiedam: "De officiële oprichting van de vereniging is nu een feit. Door goedkeuring van de statuten (met hier en daar een kleine wijziging) gaf de ledenvergadering op dinsdagavond 27 april 1976 gestalte aan Schiedams Historische Vereniging. Een heuglijk feit! Meer nieuws, o.a. de samenstelling van het die avond gekozen bestuur, vindt u in het mededelingenblad van de vereniging.". Engeltjesnummer Dat eerste nummer van Scyedam zal de geschiede nisboeken ingaan als het 'engeltjesnummer'. Wie nog een exemplaar bezit, heeft de hoop over de toekomst die in het eerste redactioneel werd uitge sproken, waargemaakt: dat nummer hééft inmid dels historische waarde. Verder is de redactie vooral terughoudend, als ze meldt: "Het eerste nummer van ons mededelingenblad ligt voor U. 't Is nog Voorpagina van het 'engeltjesnummer', dat verscheen in december 1975. 4 Scyedam jaargang 39 nr. 1

Scyedam | 2013 | | pagina 4