Scyedam Scyedam maar een dun dingetje, maar het is er in ieder geval. Als u het maar lang genoeg bewaart, krijgt het trou wens historische waarde ook, al was het maar door de erin vermelde ledenlijst. Of door het hopelijk grote verschil in uitvoering: nu nog eenvoudig, later wellicht beter gedrukt en geïllustreerd.". Met die hoop ging de redactie het jaar 1976 in, waarin dan maar meteen een Scyedam verscheen van de tweede jaargang. Dat werd opgemerkt door menig lezer. Er was nogal wat commentaar op die snelle jaar gangwisseling en ook in vakkringen (waaronder de Schiedamse bibliotheken) wekte de vermelding 'tweede jaargang' nogal wat verbazing of verwarring. "Hoeveel nummers er dan verschenen waren in die eerste jaargang?", vroegen mensen zich af. Maar de redactie toonde zich standvastig: die meldde gerou tineerd dat ze de verschijning van Scyedam gelijk wilde laten lopen met het kalenderjaar. Het eerste nummer verscheen in december 1975, het tweede in maart 1976. Vandaar! Niet professioneel misschien, wel enthousiast! Financiering Het blad had het in die begindagen niet makkelijk: met nauwelijks 200 leden en geringe contributie inkomsten was een kleine oplage in 1975 nauwelijks te drukken. Wellicht dat die wat onzekere geld stroom ook debet was aan de onregelmatige verschij ning van het blad. Soms was dat ook de actualiteit van het onderwerp. Bijvoorbeeld toen de redactie te elfder ure nog op zoek moest naar gegevens over met beschilderd behang versierde panelen, die in de aula van het museum weerszijden van de preekstoel hingen. Het museum zelf had er nauwelijks gegevens over en dus vond de redactie dat een reden om later te verschijnen en bovendien af te wijken van de vaste Sr Jaargang no. 1 - maart 1982 Verschijnt 6 x per jaar Losse nummers 4,- 10e Jaargang no. 5 - december 1984 Verschijnt 5 x per jaar Losse nummers 4,- Links de voorpagina van het maartnummer van 1982; rechts die van het decembernummer van 1984. Vanaf maart 1982 kwam met de overstap naar een andere drukker ook een andere opmaak. Die overstap was hoofdzakelijk inge geven uit financiële overwegingen. Die leidden er ook toe dat het blad in een lagere frequentie moest verschijnen. Pluspunten waren een groter formaat en een omslag met een kleurtje. In 1982 was dat blauw - het jaar erna groen. Scyedam jaargang 39 nr. 1 5

Scyedam | 2013 | | pagina 5