artikellengte van één pagina. Ten aanzien van de financiële onzekerheid bood het Schiedamse bedrijfsleven in die eerste jaren uitkomst: door hun gulle giften werd de uitgave van elk nummer mogelijk gemaakt. Elke keer als Scyedam verscheen, werd de sponsornaam genoemd. Die steun was hard nodig, want de kosten van het blad drukten zwaar op de nog jonge vereniging. Al in het laatste nummer van 1977 uit de redactie een noodkreet, omdat een gulle gever ontbreekt. Het nummer kan ternauwernood betaald worden uit de verkoop van kerstkaarten door de vereniging. "Voor het volgend jaar ziet het er echter somber uit. Nieuwe sponsors hebben zich nog niet gemeld en subsidie is nog steeds niet verkregen. We zitten dus in de zorgen. Of Scyedam uitgeven, zo lang het financieel kan, en de overige aktiviteiten staken, of omgekeerd. Beide ondenkbaar, dachten wij. Goede raad is soms erg duur. Te duur?". Lay-out Het laatste nummer van 1978 is reden voor een bescheiden feestje: er zijn al 25 Scyedams verschenen. Bovendien is er opgewekt nieuws over de financiën: de gemeente Schiedam is bereid om de vereniging te subsidiëren en daarmee is de uitgave van Scyedam verzekerd. Voor de redactie was dat een aanleiding om het blad in december 1978 in een nieuw jasje te steken: met een gekleurde omslag, wat meer pagina's en beter papier. Voor één keer mocht dat wel, vond de redactie. In december 1979 kondigde de redactie een nieuwe lay-out aan: in 1980 zou het blad in een ander uiterlijk verschijnen. Opmaak en formaat werden aangepakt en de redactie was benieuwd naar de reacties van de lezers. In ieder geval kwam er een reactie van het bestuur van de Historische Vereniging: de kosten van het nieuwe blad waren gestegen en dus lagen meer dan vijf uitgaven per jaar niet meer binnen het bereik van de vereniging. In 1982 opnieuw een wijziging, die wederom het gevolg was van de financiële situatie van de vereni ging. Dat maakte een andere drukker noodzakelijk, maar leidde wel tot een groter formaat en een omslag met een kleurtje. In 1982 was dat blauw - het jaar erna groen. De nieuwe opmaak werd enthousiast ontvangen en hoewel zes nummers per jaar nu wel definitief buiten bereik lagen, signaleerde de redactie ook dat de nummers dikker waren geworden en dat er dus nog steeds voldoende te lezen viel in Scyedam. Zo werd op den duur de overstap gemaakt naar een andere drukker, de BGS. Aan de hoofdlijnen van het blad veranderde daarmee echter weinig. In de jaren na 2007 worden de groeiende digitale mogelijkheden ook steeds vaker in Scyedam zicht baar. Foto's worden in hogere resoluties gemaakt en ingescand, waardoor foto's groter en duidelijker kunnen worden afgebeeld. Het blad gaat vaker werken met kleurenfoto's op de voorpagina en de lay-out van het blad wordt stukje bij beetje verder verbeterd. In 2010 ontstond binnen de redactie voor het eerst de wens om de overstap te maken naar een nieuwe lay-out. En daar is vanaf dat moment naartoe gewerkt. Redactieleden In de begintijd van het blad waren er nauwelijks wisse lingen in de redactie. Dat kon ook niet anders, want los van het feit dat Hans van der Sloot in december 1975 aan het eerste nummer meewerkte, bestond de voltal lige redactie de eerste jaren jaar uit één persoon: Cees van der Geer. Hij bleef deel uitmaken van de redactie tot 1984. Medio 1979 trad Aad van der Tang toe tot de redactie. Gedurende de jaren die volgden traden redactieleden toe en af; de redactie bestond altijd uit rond de vier personen. Soms wat meer, dan weer wat minder. In 1985 werd Wim Snikkers redactielid. Die schreef behoorlijk wat artikelen en verzorgde boven dien de vormgeving van het blad gedurende lange tijd. Hij nam in 1990 de eindredactie over van Hanneke van der Velden. Een lastig moment voor Scyedam, toen de redactie alleen bestond uit Herman Noorde- graaf en Wim Snikkers. Hetzelfde deed zich tien jaar later voor, toen alleen Wim Snikkers en Paul Feelders tekenden. Vanaf 2005 zit er groei in de redactie; per 1 januari 2007 nam ik het de eindredactie over van Wim Snikkers - die nog steeds zijn bijdrage levert aan 6 Scyedam jaargang 39 nr. 1

Scyedam | 2013 | | pagina 6