het blad en anno 2013 bestaat die redactie uit zeven vaste leden - en is er nog ruimte voor medewerkers op het vlak van fotografie of opmaak. Rubrieken en kopij Scyedam is in de jaren sinds dat eerste nummer in 1975 niet een blad dat boogt op een lange geschie denis waar het rubrieken betreft. Toch zijn er twee onderdelen, die al lang in het blad verschijnen: Historie Actueel door Ruud Poels en (zij het kort stondig) door Jan Kies en het Boekennieuws, dat door verschillende auteurs werd en wordt verzorgd. En hoewel Scyedam altijd wel voldoende artikelen tot haar beschikking had om het blad met lezenswaar dige stukken te vullen, tóch was (en is!) de redactie nooit in een echte luxepositie geweest waar het de hoeveelheden kopij betreft. Daarbij is de redactie zich er altijd van bewust geweest, dat niet alle arti kelen in Scyedam alle lezers op dezelfde manier aanspreken. Dat signaleerde ook de redactie in het laatste nummer van 1980: "De een houdt van een sappig leesverhaal, de ander stelt een weldoortim merde historische studie met veel voetnoten op prijs. Wij hopen er in geslaagd te zijn van 'Scyedam' een lezenswaardig blad te hebben gemaakt, waarin iedere geïnteresseerde in de geschiedenis van Schiedam wel iets van zijn gading kan vinden.". Die hoop heeft de huidige redactie nog steeds. Ambities: 2013 en verder Met het legaat van Piet Sanders dat het blad Scyedam in 2012 ontving, kwamen de dromen van de redactie van binnen bereik. De algehele financiële situatie was op dat moment wel veranderd: de krediet crisis heeft ook voor Scyedam gevolgen en er moet actiever worden gezocht naar bijdragen van buiten de vereniging zelf, om het blad te kunnen meefinan- cieren. Vanaf 2013 verschijnt het blad voortaan per kwartaal. Daarbij is wel een overstap gemaakt naar een blad dat volledig in kleur verschijnt en dat in A4-formaat wordt uitgegeven. Ondanks verminde ring van het aantal nummers toch een kwalitatieve vooruitgang. Voor de komende jaren wordt deze frequentie aangehouden, omdat dit beter aansluit bij de gangbare verschijnings- en productiefrequentie van tijdschriften: per maand, kwartaal of zelfs per jaar. De redactie zet wel in op het uitbreiden van het aantal pagina's van het blad naar 40. Dat is natuurlijk afhankelijk van de hoeveelheid beschikbare kopij. Daarnaast blijft de mogelijkheid open voor een vijfde nummer per jaar: als extra themanummer. Er is meer veranderd. Social media, zoals Facebook en Twitter maken het voor u als lezer mogelijk om ook via andere kanalen de redactie te wijzen op interessante informatie, die tot even leuke en inte ressante artikelen kan leiden. Daarnaast is het voor de redactie een mogelijkheid om in contact te komen en te blijven met de lezers. Want contact is waar het wat mij betreft om gaat: contact met de geschiedenis van Schiedam. In of via Scyedam. Jaargang 36 nr. 3 augustus 2010 HISTORISCHE VERENIGING SCHIEDAM De voorpagina van het augustusnummer van 2010. Digitalisering van het opmaakproces en steeds meer mogelijkheden om ookafbeeldingen en foto's digitaal te produceren en verwerken, hadden duidelijk hun weer slag op het blad. Toch bleef de opmaak in hooflijnen trouw aan de al lang gehanteerde uitgangspunten. Scyedam jaargang 39 nr. 1 7

Scyedam | 2013 | | pagina 7