'Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis'. En op 7 oktober 1978 fuseren zij met het 'Veteranen Legioen Nederland' tot de 'Nederlandse Bond van Oud-Strijders - Vete ranen Legioen Nederland'. Op 10 mei 1986 wordt de naam wederom veranderd, en wel in 'Bond van Wapenbroeders'.2' Het museum was al in het bezit van het oude vaandel uit 1950. Dankzij de tussenkomst van de Historische Vereniging Schiedam is ook het nieuwe model uit 1960 aan het museum geschonken. Deze schenking omvat bovendien het rouwfloers en de baret, handschoenen en bandelier van de vaandeldrager. Inmiddels zijn het oude en nieuwe vaandel van de 'Nederlandse oud-strijders en dragers van het mobi lisatiekruis' - compleet met stok en standaard - weer herenigd. Interessante achtergrondinformatie Het vaandel van de 'Gymnastiek en Schermver- eeniging Olympia' is een imposant stukje naai- en borduurkunst. De ornamenten die het geschilderde wapen van Schiedam omlijsten zijn hoog opgewerkt (driedimensionaal). De gedrapeerde stof aan de bovenzijde en de kwasten en franjes geven het geheel een rijke uitstraling. Met behulp van een omstreeks 1890 genomen foto uit het gemeentearchief, is het mij gelukt het vaandel te completeren met de vaandelstok, de dwarsstok en de vaandeltop in de vorm van een vergulde houten vogel.3' Helaas heeft de vogel in het verleden aan de uitstekende vleugels enige schade opgelopen. Dankzij de handigheid van Marco en wat houtlijm is dit probleem eenvoudig verholpen. In de publicatie 'Ach Lieve Tijd' (deel 4, pagina's 80, vaandel.1' Het nieuwe vaandel van de 'Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis' staat op de voor grond. De reden van deze presentatie is de naams verandering van de bond. Op de achtergrond zien we het oude vaandel uit 1950 met het opschrift 'Natio nale Bond van Oud-Gemobiliseerden en Oud-Strij ders "Het Mobilisatiekruis" Afd. Schiedam'. Links op de foto staat de voorzitter P. van Rijn en rechts de vaandeldrager K.J. van Hartingsveldt. De foto is gemaakt door Chr. Breur. Voor deze naamsverandering hebben we wat achter grond informatie nodig. De 'Nederlandse Bond van Oud-Strijders' wordt op 19 juli 1947 opgericht. Op 29 april 1950 fuseert de bond met de 'Natio nale Bond "Het Mobilisatiekruis 1914-1918'" tot de Na het onderzoek bleef één vaandel over waarvan onbekend is, aan welke vereniging het toebehoortHet is een zijden exemplaar, gemaakt in de Schiedamse kleuren geel en zwart. In het midden is een lier geborduurd in gouddraad. Vermoedelijk is het een vaandel van een zang- of muziekvereniging. Herkent u dit vaandel of weet van welke vereniging het is? Heeft u nog foto's van dit vaandel? Neem dan contact op met de redactie, of reageer via de Facebookpagina van Scyedam. (foto. Tom Haartsen) I) Gemeentearchief Schiedam, foto met beeldbanknummer 2) Bron: Wikipedia. 29331, 3) Gemeentearchief Schiedam, beeldbanknummer 12081. 46 Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 10