Herman Dijkerman boekverkoper Herman Noordegraaf Op 20 februari 2013 overleed Her man Dijkerman. Als boekhandelaar en vanwege diverse functies in het kerkelijk en maatschappelijk leven was hij een bekende persoon in Schiedam. Voor de geschiedschrij ving van Schiedam is hij vooral van belang geweest als secretaris van het Fonds Historische Publicaties Schiedam. Redenen om een kortle- vensbericht te plaatsen. Hermanus Gerhardus Dijkerman werd op 15 mei 1923 als zoon van Hendrik Jan Dijkerman en Hermina de Greef in het Gelderse Laren geboren. Zijn ouders hadden er een boerderij. Herman was het jongste kind in het gezin dat verder nog twee zonen en een dochter telde. Hij volgde de mulo in Lochem waar hij in 1940 eindexamen deed. Als liefhebber van lezen wilde hij de boekhandel in. Eerst was hij voluntair, dat wil zeggen onbezoldigd medewerker, in een boekhandel in Lochem om daarna bediende te worden in een boekhandel in Renkum. Nadat hij de vakcursus boekhandel had gevolgd en het diploma behaald, solliciteerde hij in 1942 met succes bij een boekhandel in Amersfoort. Vanaf januari 1946 was hij vervolgens werkzaam bij de ook landelijk befaamde boekhandel De Erven Loosjes in de Grote Houtstraat in het centrum van Haarlem. Hij leerde er Bep Kusters kennen. In 1952 trouwden zij. Zij kregen twee zonen en een dochter. In deze Haarlemse jaren haalde hij ook via avond studie het staatsexamen HBS-A. In het voorjaar van 1956 attendeerde zijn baas hem op een advertentie in het Nieuwsblad voor de Boekhandel van boek handel J.S. van Leeuwen. Deze vroeg een winkelchef met mogelijkheid tot opvolging. Zo kwam Herman Dijkerman na een succesvolle sollicitatie met zijn gezin in Schiedam wonen. De zaak was in 1916 begonnen door Johannes Samuel van Leeuwen (1890-1974) en was allereerst gevestigd op de Broersvest 67 (toenmalige numme ring) en daarna, in 1931, recht tegenover de oude winkel op Broersvest 44. Dijkerman kreeg een goede verstandhouding met Van Leeuwen, die de zakelijke verhouding oversteeg. Toen Van Leeuwen overleed en Dijkerman eigenaar werd, heeft hij dan ook de naam 'boekhandel J.S. van Leeuwen' aangehouden. Hij was erg aan deze naam gehecht. In het patroon van de verzuiling was er tot in de jaren zestig een zekere verdeling onder de klanten naar godsdienstige gezindten De zaak van Wed. A. Niemantsverdriet aan de Lange Kerkstraat had vooral klanten uit de Gereformeerde Kerk (zowel synodaal als vrijgemaakt), de boekhandels Henri Rebers en Hanou, beide op de Hoogstraat, rooms-katholieken, terwijl Dijkerman, die meelevend hervormd kerklid was, veel klanten uit hervormde kring had. Het was een goed lopende IVoor dit artikel is onder meer gebruik gemaakt van het 'Levens bericht' dat Herman Dijkerman op 9 maart 2006 uitsprak voor de Rotary Schiedam en van het archief van het Fonds Historische Publicaties Schiedam. Scyedam jaargang 39 nr. 2 49

Scyedam | 2013 | | pagina 13