zaak. De winkel werd te klein en daarom werd in 1964 na een verbouwing de kelder erbij getrokken. In 1966 toen de winkel vijftig jaar bestond, is de begane grond verbouwd door het aanbrengen van dubbele kasten en vernieuwd interieur. Weer later, in 1995, verhuisde de winkel opnieuw naar de westzijde van de Broersvest, naar nummer 85. Dijkerman had echter inmiddels in 1986 de leiding overgedragen aan zijn dochter Jenske. In zijn hoedanigheid als boekverkoper zoals hij zich graag noemde zette hij zich in voor de behartiging van de algemene belangen van de boekhandels als bestuurslid van de Koninklijke Boekverkopersbond, de brancheorgani satie van de boekhandel. Ook het culturele en literaire leven in Schiedam had zijn aandacht. In samenwerking met andere boek handelaren organiseerde hij boekenweek- en andere literaire bijeenkomsten. In 1972 verzorgde hij vanuit boekhandel J.S. van Leeuwen een heruitgave van het boek van Daan van der Zee, 'De brandende stad', dat in romanvorm een beeld geeft van Schiedam rond 1900. Er was namelijk veel belangstelling voor boeken over Schiedam en Dijkerman had een goed contact met Interbook International, die de uitgave op zich nam. In 1977 volgde het 104 pagina's tellend fotoboek 'Zo was Schiedam' met bijschriften van Hans van der Sloot. Dijkerman woonde aanvankelijk met zijn gezin boven de winkel, maar de bovenwoning en de rumoerige straat bevielen maar matig. Toen de kans kwam om te verhuizen, grepen zij die: in 1962 gingen zij in Kethel wonen, aan de Koekoekslaan 10. Met zijn vrouw is hij er tot zijn overlijden blijven wonen. De grote uitbreidingen van wat eens het dorp Kethel was, moesten nog komen. In 1962 had hij vanuit zijn huis nog uitzicht op de toren van Overschie! Dijkerman is helemaal geaard in Kethel. Hij was er bijna dertig jaar lang ouderling voor de Hervormde Gemeente (Dorpskerk) en was een trouw kerkganger. De oecumenische samenwerking in Schiedam-Noord, tussen hervormd en gereformeerd en ook met de rooms-katholieke parochie juichte hij van harte toe. Vanaf 1974 was Dijkerman als eerste middenstander na aanvankelijke aarzelingen ("Is het niet te elitair?") lid geworden van Rotary Schiedam. Hij voelde zich er echter zeer thuis; ervoer haar als een vertrouwde vriendenkring en is er tot zijn over lijden bij betrokken gebleven. Hij is bovendien nog archivaris van de Rotary geweest en bracht keurig geordend de desbetreffende stukken over naar het Gemeentearchief. Vanaf 1986 was hij secretaris van het Fonds Histo rische Publicaties Schiedam dat in dat jaar als stich ting was opgericht op initiatief van de Historische Vereniging. Het doel van deze stichting was en is om de uitgave van publicaties over de geschiedenis van Schiedam en, zoals het in de statuten staat, haar geografische randgebieden, te doen uitgeven, hetzij in eigen beheer hetzij door financiële steun door andere uitgevers. Omdat het van belang was dat er iemand in het bestuur kwam die verstand had van boeken en van de boekhandel was Dijkerman gevraagd om toe te treden. Van het bestuur heeft Herman Dijkerman 17 jaar als secretaris deel uitgemaakt. De eerste verga- Herman Dijkerman met dochter Jenske, tijdens de opening van de boekhandel op Broersvest 85 op 15 maart 1995. (Foto: archief Jenske Dijkerman). 50 Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 14