dering vond plaats op 16 september 1986. Op 19 juni 2003, dus bijna 17 jaar later, woonde hij zijn laatste vergadering in zijn hoedanigheid als secretaris bij. Omdat hij de gewoonte had om de verslagen die hij maakte van de bestuursvergaderingen te nummeren, weten we dat het de 62ste vergadering van het bestuur was. Omdat hij nooit verzuimde, weten we dus ook dat hij maar liefst 62 vergaderingen heeft voorbereid, bijgewoond en verslagen. De secretaris van een bestuur vervult meestal een spilfunctie en ook hier was dat het geval. Hij regelde de vergade ringen met alles wat daaraan vast zat. Tevens was hij het eerste aanspreekpunt en verzorgde hij het contact met degenen die een publicatie wilden doen uitgeven alsook de nazorg bij een publicatie, zoals het contact met de boekhandel. Daarbij was hij er overigens zeer attent op om boekhandel J.S. van Leeuwen en het Fonds duidelijk te onderscheiden. In zijn tijd zijn meer dan veertig boeken en andere publicaties verschenen. In zijn functioneren was hij betrouwbaar - je kon ervan op aan dat hij deed wat was afgesproken en ook dat hij dat zorgvuldig deed. Hij was ook bovendien zeer plezierig in de omgang. Tot op het laatst was hij zeer betrokken en las hij veel. Van boeken bleef hij houden. Hij zei wel eens: 'Als ik weer moest beginnen, dan zou ik weer voor de boeken kiezen, het verveelt nooit.' Hij stierf na een kort ziekbed in het Vlietlandziekenhuis op de leeftijd van 89 jaar. Op 25 februari vond in een volle Dorps kerk de 'Dankdienst' plaats, waarna hij begraven werd op de bij de kerk gelegen begraafplaats. In de boekhandel aan de Broersvest nummer 44 worden in 1964 drie 'eigenaren' gefotografeerd; geheel rechts J.S. van Leeuwen, derde van links Herman Dijkerman en zittend de huidige eigenaresse: dochter Jenske. De overige dames op de foto zijn van links naar rechts mw. De Vries, mw. M. Drenth, mw. A. van Bommel en mw. N. van Staalduinen. (Foto: archief Jenske Dijkermanj. Scyedam jaargang 39 nr. 2 51

Scyedam | 2013 | | pagina 15