enfin alles wat zo op het land te doen valt. 't Is flink aanpakken, maar toch niet zo zwaar dan dat ik het niet gemakkelijk vol kan houden. Bovendien geeft dit buitenwerk weer extra eten.".2' Liduina-schrijntje Je kon met het werk ook wat verdienen en dat naar huis sturen: "Het volgend jaar, zo over een maand of twee, hoop ik wat geld te kunnen oversturen. Je moet namelijk weten, dat wij hier ook geld verdienen, ca 40 pfennig per dag en heb ik al een 60 Mark op mijn konto staan. Een gedeelte moet op het konto blijven staan, de rest kun je naar huis sturen. Ik zou graag hebben, dat je dit geld bewaarde om hier later het Liduina schrijntje van te laten maken. Tenzij jij een beter doel hiervoor weet, lijkt mij dit het mooiste waaraan wij dit geld kunnen besteden.".3' 's Zondags was er een mis. Die was voor Marius erg belangrijk, hij heeft het er veel over in zijn brieven, zoals in een brief die hij op 23 april 1944 vanuit Rheinbach aan zijn vrouw schreef: "M'n liefste! Vandaag de feestdag van de H. Liduina. Vanmorgen, onder de H. Mis te communie geweest en nog eens extra voor jullie gebeden, vanzelfsprekend zijn je gedachten op een dergelijke dag nog meer als anders bij thuis.". Men sliep eerst met 3 man op een cel. "Ook onder elkaar weten wij wel wat ervan te maken valt; mijn beide celgenoten zijn wat dit betreft bijzonder pret tige mensen. De één, waarmee ik al drie maanden samenwoon, is Gerard van Duinen, een Amster dammer. Het is iemand van mijn leeftijd, een eenvoudige kerel, maar toch uitstekend ontwikkeld, muzikaal en altijd vrolijk en opgeruimd. Hij werkt hier nogal eens bij particulieren en doet daar nogal eens een extraatje op, een stuk taart, wittebrood, stroop, maar nooit zal hij nalaten van zijn extraatjes wat voor ons mee te brengen. Hij is echt wat je noemt een goede kameraad. En dat is iets wat je vooral hier leert, dat het belangrijker is hoe iemand van binnen is dan welke plaats hij inneemt op de maatschap pelijke ladder.".4' Dagritme en gevangenisleven Het dagritme, in de woorden van Marius zelf, loopt hoofdzakelijk langs de lijnen van momenten dat er gegeten werd, misschien om de harde werkelijk heid van het gevangenisleven en het harde werk in zijn brieven wat te verbloemen en beslist om de censuur geen kans te geven, om passages onlees baar te schrappen: "Je vroeg nog naar de daginde ling: kwart voor zes opstaan, wassen, aankleden en ontbijt met twee sneden brood en koffie. Om kwart Interieur van de kapel in Rheinbach. Franca Geerdes: "Als kleinkinderen zijn we in de kapel geweest die destijds gebruikt werd en hebben zijn aanwezigheid gevoeld.", (foto: collectie auteurs) Begraafplaats met herdenkingsmonument nabij het AuGenlager Hecht, (foto: Panoramio) 2) Briefvan 3juli 1943. 3) Briefvan 25 december 1943. 54 4) Briefvan 25 december 1943. Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 18