voor zeven aantreden op de binnenplaats en rukken de verschillende Arbeitskommandos om 7 uur uit, hetzij lopende, hetzij per auto of tractor, naar het werk - heel veel bij boeren in de omtrek. Om half tien koffie drinken met twee sneden brood. Om 12 uur middageten (dat in thermos-ketels op het werk gebracht wordt). Om half vier koffie drinken met 1 snee brood, om half zes terug naar ons hotel en om half zeven avondeten bestaande uit soep of pap met één of twee sneden brood. En daarna met de kippen op stok. Gisteren had ik nog wat extra: 's morgens een halve soepterrien heerlijke pap,'s middags een stevig bord erwtensoep en een snee of zes brood. Ik snap tenminste niet, dat ik niet moddervet word.".5' Het eten in de gevangenis was goed volgens de mededelingen, de medische verzorging daarentegn slecht. Zoals in alle kampen heerste hier ook een chronische luizenplaag. Vanaf juni 1944 rukten de geallieerden vanuit het westen op en de Duitsers besloten, dat de gevan genissen op de linker Rijnoever ontruimd moesten worden. Alle buitenlanders werden tussen 16 en 22 september 1944 naar Diez, Ziegenhain, Kassei en Hameln overgebracht.6' Hameln en 'AuBenlager Hecht' Marius is op 16 september 1944 in Hameln aange komen en op 19 september naar 'KZ-AuEenlager Hecht' nabij Holzen gestuurd. Holzen ligt zon twintig kilometer ten zuidoosten van Hameln.7' Daar werd hij tewerkgesteld in een mijn die een ondergrondse fabriek was waar vliegtuigonderdelen werden gemaakt.8' Gevaarlijk werk. Marius schrijft in een brief van 1 januari 1945 over de omstandig- ,4®»*' ?F*2s.' PBBw 5) Brief van 12 maart 1944. 6) Op 6 juni 1944 landden de geallieerden in Normandië. Na aanvankelijk zeer zware en moeizame gevechten in het Franse hagenlandschap, de "bocage", kwam een definitieve uitbraak uit het bruggenhoofd begin augustus 1944. Nadat de Duitse troepen in Frankrijk op 19 augustus 1944 in het gebied rond Falaise in een tangbeweging goeddeels waren omsingeld en vernietigd, werd de Duitse terugtocht in Frankrijk een vlucht. Eind augustus 1944 bevond het front zich grofweg langs de lijn Nantes, Tours, Verdun, Reims, Abbeville en Dieppe. Medio september waren de geallieerden ver doorgedrongen in België, Luxemburg en in de richting van Metz en Nancy. Het gehele zuiden van Frankrijk was bovendien bevrijd, nadat ook daar amfibische landingen hadden plaatsgevonden. In het uiterste noorden van de opmars zou Operatie 'Market-Garden' niet veel later van start gaan in een poging om de bruggen bij Nijmegen en Arnhem te veroveren en zo de Rijn over te kunnen steken. Deze operatie mislukte, waar door de oorlog aan het westelijk front tijdelijk in een impasse zou belanden die pas na het mislukte Duitse Ardennenoffensief (dat startte op 16 december 1944) zou eindigen. 7) Bij Holzen bevond zich vanaf september 1944 een "AuGen- lager" van het concentratiekamp Buchenwald. Hier werden onder bedrijfsvoering van de firma Stein (codenaam voor het Volkswagenwerk Wolfsburg) tussen de in het begin tweehon derd en uiteindelijk maximaal 1.100 mannelijke dwangarbeiders ondergronds te werk gesteld. De gevangenen zelf verbleven in bovengrondse houten barakken. Het Auftenlager was in bedrijf van 14 september 1944 tot 31 maart 1945, toen het kamp door de Duitsers ontruimd werd. De codenaam voor dat werkkamp was "Hecht" (snoek). 8) Als gevolg van de toenemende bombardementen op Duitse industrie en steden, was een aanzienlijk deel van de productieca paciteit van Duitsland onder de grond verplaatst (zgn. "Untertage- Verlagerung, of kortweg "U-Verlagerung"). Deze inrichtingen hadden codenamen die afhankelijk waren van hun vroegere functie. Mijnen hadden in het algemeen codenamen gebaseerd op vissen- en amfibieën. Zie ook noot 7. Scyedam jaargang 39 nr. 2 55

Scyedam | 2013 | | pagina 19