(Gerard en ik zijn nu al ruim 15 maanden samen!)". Na deze brief heeft Marius zich kennelijk aan zijn hand verwond. Dat zou gebeurd kunnen zijn met het stenen sjouwen/hakken in de mijn. Marius zegt het zelf in een ongedateerd briefje. Een bewaker van de ziekenboeg van het kamp schreef na de oorlog aan mijn grootmoeder, dat Marius (omstreeks eind januari 1945) in zijn ziekenboeg was opgenomen en niet meer terug de mijn in wilde.9' Het vermoedelijk laatste en ongedateerde briefje van Marius: "Geachte Heer Kamp, Van het feit dat mijn hand weer vrijwel beter is ik lig namelijk al 14 dagen in het Krankenbaracke met een onbruikbare hand maak ik gebruik om U hartelijk dank te zeggen heden in het ondergrondse werkkamp met bijbe horende barakken voor de gevangenen: "Nieuw jaarsdag 1945. Wij maken het verder uitstekend en zijn gezond, opgewekt en optimistisch. Het leven in onze "Lager" is vanzelfsprekend veel prettiger als in onze vorige verblijfplaats, terwijl ook het eten goed en smakelijk is. Sommige artikelen bijv. groente zijn hier echter veel schaarscher en is de voedingswaarde van het eten hier dan ook minder. En zijn wij wel wat magerder geworden, maar vrezen wij dat dit bij jullie ook wel het geval zal zijn, tenminste de berichten die wij hier in de kranten over Holland zien, zijn weinig rooskleurig. Wat het werk in de mijn betreft, dit valt erg mee en is ons absoluut niet te zwaar en heeft bovendien het voordeel in deze tijd van het jaar van een "dak" boven het hoofd te hebben. Een verder voordeel is, dat wij hier ver weg van de steden boven in de bergen zitten en dus geen last hebben van "Terrorangriffe". Verder is er een goede kans, dat ik binnenkort een baantje in de keuken krijg en zal dit ongetwijfeld de slanke lijn van mij en van Gerard ten goede komen. Interieur van een cel in de gevangenis in Rheinbach. (foto: collectie auteurs) 9) Hoe de verwonding aan Marius' hand is ontstaan, wordt uit de brieven niet duidelijk. Wel is er een brief van zijn hand van I januari 1945, waarin hij zegt dat het hem goed gaat. En ook een brief van een bewaker van de Krankenbaracke, waarin de bewaker zegt dat Marius onder geen beding meer aan het werk wilde in de mijn. 56 Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 20