?lBp ètt'ei-tjifj w 'v eerde opmars in Duitsland, op 27 maart op transport gezet naar Dreibergen."' Die plaats ligt zo'n 260 kilometer in Noordoostelijke richting ten opzichte van Hamein. Vermoedelijk heeft de tocht deels met de trein en deels te voet plaatsgevonden. Hij ontmoet Wim Habets (een andere Nederlandse gevangene) in de avond van 28 maart, volgens Habets "...op weg van het station Isenbuttel-Gifhorn naar het kamp in Wesendorf.".12' Habets heeft onze grootmoeder brieven geschreven nadat hij weer in Nederland was aangekomen. Habets: "Zoals ik reeds schreef leerde ik Uw man kennen op de avond van 28 maart '45 op weg van het station Isenbütel-Gifhorn naar het kamp in Wesendorf. Uw man was toen erg mager, maar nog steeds gezond. Terwijl de verzorging en hygiënische toestand zeer veel te wensen overliet. Vanaf die dag heb ik mij zeer met Uw man geoc cupeerd. Ikzelf ben nog erg jong (27 jaar) en vond het heerlijk na lange jaren weer eens gesprekken te kunnen voeren met een intellectueel persoon, iets waaraan ik in de gegeven omstandigheden grote Route van Hamein naar Lehrte en het station Isenbüttel-Gifhorn (per trein) en vervolgens te voet naar Wesendorf. Van daaruit is een mogelijke looproute naar Fliegerhorst Salzwedel weergegeven, uitgaande van dagmarsaf- standen van rond de 18 kilometer over het in 1945 bestaande secundaire wegennet, (bewerking op een foto uit Google Earth) 11) Hamein werd op 7 april 1945 door de 30ste U.S. Infantry Division "Old Hickory" (XIX U.S. Army Corps) veroverd. Dreibergen moet worden gelezen als Justizvollzugsanstalt Bützow. Die bevindt zich in het Ortsteil Dreibergen in het noordwesten van de in de Landkreis Rostock (Mecklenburg-Vorpommern) gelegen kleine stad Bützow. Het is historisch gezien één van de grotere gevangenissen in Mecklenburg-Vorpommern. Van 1933 tot 1945 bevonden zich in het tuchthuis de strafgevangenis Dreibergen- Bützow gemiddeld 900 gevangenen; in 1944 waren het er zelfs 3.000. Op 3 mei 1945 trok het Rode Leger Bützow binnen. 12) De afstand van Hamein naar Isenbuttel-Gifhorn is hemels breed ongeveer 90 kilometer. Vanuit Hamein ging in de Tweede Wereldoorlog een spoorlijn naar zowel Celle (het meest logische uitgangspunt voor de verdere treinreis naar Bützow) als naar Isen büttel-Gifhorn. De splitsing in deze lijnen lag in Lehrte, iets ten oosten van Hannover. Het lijkt aannemelijk dat om welke reden dan ook de treinreis niet naar Celle is gegaan, maar rechtstreeks naar Isenbüttel-Gifhorn. Dat past in het beeld van chaos tijdens de ineenstorting van Nazi-Duitsland. 58 Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 22