behoefte had. We leerden elkaar zodoende al vlug kennen en onze gesprekken voerden over de meest uiteenlopende onderwerpen".'3' Krümme Marius werd op 31 maart in de gevangenis van Celle, 'Krümme', ingeschreven.14' Wesendorf was een dependance van de gevangenis van Celle. Op dat moment was de conditie van Marius nog rede lijk. Vanuit Krümme, waar ze kennelijk een paar dagen gebleven zijn, zijn ze vlak voor de bevrijding naar Wesendorf gegaan (hemelsbreed een kilometer of vijf noordelijk van Krümme gelegen). Dat moet omstreeks 9 april 1945 geweest zijn. Van daaruit zijn ze te voet op pad gestuurd naar de gevangenis 200 kilometer verder in Mecklenburg, de gevangenis Dreibergen.'5' De conditie van Marius verslechterde toen. Wim Habets schrijft over de situatie op 11 april 1945: "Toen we op de derde dag van dat laatste transport van de grote colonne afraakten en terecht kwamen op de vliegeniersschool te Salzwedel, waar dezelfde avond een bezetting van 10.000 man de vlucht nam, hadden we eindelijk weer eens voldoende voedsel".'6' Volgens het archief van Salzwedel gaat het hierbij om de "Fliegerhorst-Salzwedel", een school voor de Luft waffe en voor opleiding tot parachutisten'7' onge veer twee kilometer ten zuidoosten van Salzwedel. De Fliegerhorst is in de nacht van 11 op 12 april 1945 ontruimd. Marius is daar met een groep van 4 achtergebleven, naast Wim Habets uit Kerkrade, Gerard Bieler uit Rotterdam en een Rijnlander Fritz Wilhelm uit Schanzen bij Zelle aan de Moezel. Marius en Gerard Bieler waren erg ziek, (dysenterie), echter Habets schrijft dat er genoeg te eten was. Habets vervolgt: 'Uw man, die toen echter niet meer zo sterk was, kreeg toen last van dysenterie evenals de heer Bieler die reeds enkele dagen van deze ziekte zwaar te lijden had en voor wie ik het ergste vreesde. Beiden heb ik toen direct in bed gestopt en hoewel ikzelf last had van een zwerende voet, die mij het lopen zeer moeilijk maakte, is het mij toch gelukt beide zieken naar behoren te kunnen verplegen. 13) Brief van na de oorlog, nadat Habets van het overlijden van H.A.M. Jonker Roelants had vernomen, gedateerd 29juni 1945. 14) In ieder geval is er dan een vertraging in de administratie van de inschrijving. Immers: Habets en Jonker Roelants ontmoeten elkaar al op 28 maart 1945 als ze (te voet) op weg zijn van het station Isenbüttel naar Krümme en de afstand tussen het station en Krümme is te gering om een dagenlange wandeling te veron derstellen. In Celle is een gevangenis die een AulSenkommando des Zuchthauses Celle in de buurt van Krümme (het huidige Wagenhoff) kende. Iets ten noorden van Krümme ligt het in de tekst genoemde Wesendorf, dat op zijn beurt plm. 30 kilometer oostelijk van Celle ligt. Waarschijnlijk is echter dat Jonker Roelants nooit in Celle is geweest, maar dat de treinreis rechtstreeks van Hameln naar Isenbüttel voerde. 15) Uitgaande van wat er in de brief van Habets staat, heeft het vertrek op 9 april plaatsgevonden: Habets komt immers aan op 11 april in Salzwedel op de derde dag van het laatste transport. Dat betekent dat ze op 9 april zijn vertrokken uit Wesendorf. Hemelsbreed liggen die twee plaatsen iets meer als 50 kilometer uit elkaar, hetgeen een afstand is die in drie dagen wandelend te overbruggen is. Op 8 april werd Celle getroffen door een geallieerde luchtaanval. Hierbij waren de spoorweginstallaties het doel. Op dat moment bevonden zich daar verschillende wachtende treinen, waarin rond de 4.000 gevangenen uit het KZ Salzgitter Drütte (een bijkamp van KZ Neuengamme) waren ingesloten. De treinen werden zwaar getroffen en honderden mensen kwamen om het leven. Een deel wist te ontsnappen, maar werd in de twee dagen erna door SS-bewakers en burgers uit Celle in de bossen opgejaagd en doodgeschoten in wat nu bekend is als de 'Celier Hasenjagd'. Rond de 170 gevangenen worden zo zonder pardon vermoord. Op 12 april 1945 werd de stad zonder verder bloedvergieten aan de Britten overgedragen. Scyedam jaargang 39 nr. 2 Links het insigne van het Amerikaanse XIX. Corps, waartoe de U.S. 30th Infantry Division behoorde. Afge beeld is het derde ontwerp van het embleem, zoals dat in 1944/1945 werd gedragen en vanaf 3 mei 1944 was geauthoriseerd. De afgebeelde Tomahawk is zowel een wapen, als een (vredes)pijp. Rechts het insigne van de 30ste infanteriedivisie Old Hickory", bestaande uit de letters 'O' en 'H' en het Romeinse cijfer XXX. (coll. W. Schelberg) 16) Brief gedateerd 29 juni 1945. Het woord 'Transport' duidt hier niet op gemotoriseerd vervoer; de gevangenen verplaatsten zich te voet. 17) Het zou hier gaan om een zgn. Blindflugschule. Blindflug- schulen waren speciale Vliegerscholen van de Luftwaffe waar piloten verder gespecialiseerd werden. Ook zat het 4. Fallschirm- jager Ausbildung Battalion op Salzwedel. 59

Scyedam | 2013 | | pagina 23