juni 1943 woog hij 82 kilo. In september 1944 was hij al 13 kilo afgevallen en in november 1944 woog hij 62 kilo. Bij opname in het ziekenhuis op 18 april 1945 woog hij nog slechts 54 kilo. Kreiskrankenhaus Salzwedel De groep van vier werd op 18 april 1945 in het Kreiskrankenhaus in Salzwedel opgenomen. Habets: "Eindelijk kwamen we in het ziekenhuis terecht, waar wij een buitengewone verzorging genoten van Duitse verpleegsters en een zeer bekwaam Russisch arts. Ik werd er o.m. aan mijn voet geopereerd. De toestand van Uw man ging toen ook direct iets vooruit, hoewel de koorts van dag tot dag langzaam opliep. Jammer genoeg hield Uw man zich niet strikt aan de aanwijzingen van de dokter, iets wat absoluut noodzakelijk was voor zijn herstel. Verschillende malen hebben wij hem dat met alle vriendschap voorgehouden, maar het mocht niet baten. Totdat wij, ten einde raad, de dokter volledig op de hoogte brachten van de gang van zaken. Een ernstige beris- Ik moest handelen naar omstandigheden en opge dane ervaring uit voorgaande jaren. Het mocht mij gelukken rijst en biscuit te verkrijgen en stelde beiden op zeer streng dieet. Voor een andere lotgenoot en mijzelf wist ik ook genoeg voedsel te bemachtigen om in leven te kunnen blijven. De toestand van de heer Bieler was zeer kritiek. Ook medicijnen en medicamenten wist ik te krijgen en aan hun verzor ging mankeerde niets. Natuurlijk was het minder prettig voor beide zieken als zij ons stevige kost met zeer grote eetlust zagen verorberen en het moet wel een zeer grote dosis zelfvertrouwen en ontzegging geweest zijn voor beiden hier niet aan mee te doen. Uw man deed moeite zich aan het dieet te houden, maar bezweek tenslotte toch voor de verschrikkelijke verleiding van de lekkere 'hapjes' af te blijven. Waardoor zijn toestand natuurlijk niet vooruit ging. Hr. Bieler daarentegen hield zich buitenge woon kranig. Intussen was echter ook mijn derde lotgenoot, een Duitser, ziek geworden. Dus moest ik alles alleen doen. Geen moeite of opoffering was mij teveel. De toestand werd echter onhoudbaar en na zeer veel moeilijkheden en veel geluk wist ik het bij de Ameri kanen klaar te spelen in het ziekenhuis kosteloos te worden opgenomen.'8' De toestand van Uw man ging met de dag achteruit en al mijn raadgevingen en verzorging waren tevergeefs". Hoe slecht het met Marius ging blijkt ook wel uit de sporadische mededelingen van zijn gewicht. Op 3 ping volgde en had succes. Zijn toestand ging van stationair in vooruitgang over. Op dat moment verliet ik het ziekenhuis en had toen op redelijke gronden hoop op herstel van Uw man.". Overlijden en begrafenis De heer Bieler schreef aan Marius' echtgenote, Lise Jonker Roelants-Kleipool, in het overlijdensbericht: "Na 5 jaar als strafgevangene in Duitsland te zijn geweest, ben ik weer in Holland teruggekomen. In April, op transport zijnde van een straflager in Kifhorn (bij Hannover)'9', heb ik kennis gemaakt met uw man, en van die dag zijn wij als kameraden bij elkaar gebleven. Helaas moet ik U de zeer droe vige tijding geven, dat uw man, na de bevrijding van Insigne van de Amerikaanse 84ste infanteriedivisie 'Railsplitters', die Salzwedel bevrijdde. Dit insigne werd in bezet Duitsland in 1945 voorzien van zilverdraad. Veel Amerikaanse soldaten lieten insignes bij lokale kleermakers of naaiateliers verfraaien, (coll. W. Schelberg) 18) Hoewel de Britten het nabijgelegen Celle veroverden, was de Amerikaanse 84th U.S. Infantry Division 'Railsplitters', Iste Bataljon van het 333ste infanterieregiment verantwoordelijk voor de verovering van Salzwedel en de bevrijding van het vrouwenkamp aldaar. Dat was op 14 april 1945. Van daaruit trok een deel van de divisie door naar de Elbe, waar zij de Russen ontmoetten. 19) Dit moet Gifhorn zijn.. 60 Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 24