Over de gebouwen is het volgende uit de historie opgediept. Lange Kerkstraat 31 Op een foto uit 1893 komt dit pand reeds voor. De zijgevel is opgebouwd uit gele IJsselsteentjes. De voorzijde heeft een lijstgevel die is opgebouwd uit hardgebakken steen. Vermoedelijk is dit pand van hoge ouderdom en ooit, in de achttiende of de negentiende eeuw voorzien van een nieuwe gevel. Onder andere de aansluiting van de kap op de gevel geeft aanleiding tot dit vermoeden. Een nader onder zoeken van de kap zou meer duidelijkheid kunnen geven. De gevel is sinds de foto van 1893 (zie hier onder) op enkele details na ongewijzigd gebleven tot op heden. Lange Kerkstraat 33 Dit pand is gebouwd in het jaar 1900 en bevat vanaf het begin een winkelruimte met bovenwoning. Uit de bouwtijd stamt ook de winkelpui. Het pand is zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde sinds de bouw nagenoeg onaangetast gebleven. De enige echte verandering is het na 1977 verbreden van de oorspronkelijke dakkapel. Bijna vanaf het begin tot circa 1974 was er een detailhandel in zuivelproducten en fijne vleeswaren gevestigd van Th. Kerklaan. Deze werd rond 1922 overgenomen door P. Smit, wiens advertenties we in de Schiedamsche Courant tegen komen tot eind 1937. In de naoorlogse periode voert de firma M. Elderkamp er een winkel in levensmiddelen en zuivel tot 1975. In 1975 is de winkel verbouwd tot café, met handhaving van de historische winkelpui. Sindsdien is daar tot op heden "Café Biljart De Boemerang" gevestigd, hoewel sinds januari 2013 zonder biljart. Eilandsche Brug, Lange Kerkstraat Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 32