Boekennieuws i r I es Liefde kent geen grenzen Naar aanleiding van 400 jaar Turks - Nederlandse diplomatieke betrekkingen heeft Sevgi Gülen een boekje geschreven over de liefde tussen Nederlan ders en Turken. Zij is er in geslaagd vooroordelen weg te nemen die bestaan tussen Nederlandse en Turkse mensen: een ander cultuur en of geloof. In Turks-Nederlandse betrekkingen in de liefde A§kta Türkye Hollanda arasindaki ilifkiler interviewt zij zowel jongere als oudere stellen die schijnbaar het onoverbrugbare hebben weten te verbinden door wat universeel heet LIEFDE. Uit al de geïnterviewden komt duidelijk, in alle dagelijkse eenvoud, een beeld naar voren met welke problemen geliefden in hun prille verliefdheid te maken krijgen. Of het nou liefdes zijn ontstaan tijdens de vakantie of verliefdheid in het klaslokaal, oud en jong of verschillen in afkomst het maakt niet uit. De problemen liggen niet zo zeer bij de verliefden zelf, maar hebben alles te maken met hoe op het thuisfront tegen zo een gemengde relatie aangekeken wordt. Vooroordelen in optima forma. Maar Amor overwint alles en daardoor worden ook vooroordelen uiteindelijk uit de weg geruimd. De vier stellen in het boekje fungeren als het ware als voorbeeld hoe een moderne samenleving, gevormd door verschil lende culturen, er uit zou moeten zien. In zekere zin zou iedere Nederlander, niet-Nederlander en nieuw komer dit boekje in zijn/haar bezit moeten hebben. Een eye-opener. De menselijke maatstaf als norm en niet het vooroordeel als uitgangspunt. Het boek werkje van Sevgi Gülen verdient alle lof. Immers, tegen gemengde relaties wordt nog steeds sceptisch aangekeken. Als geen ander weet Sevgi dat een gemengde relatie stuk kan lopen. Het zou daarom voor haar wellicht makkelijker geweest zijn de nega tieve aspecten van gemengde relaties te verhalen en daardoor de vooroordelen alleen maar te versterken. Zij laat juist door deze interviews zien hoe barrières -ja, zelfs vooroordelen- geslecht kunnen worden in multiculturele maatschappij. In harmonie samen leven, blijkt in dit boekje toch niet zo moeilijk te zijn. De conclusie luidt dat, of men nou Nederlander is of niet, het uitgangspunt uiteindelijk is: zoeken wat verbindt en wegnemen wat scheidt. Het enige wat daarvoor gedaan moet worden, is voor elkaar openstaan en begrip opbrengen voor de verschillen in cultuur. Eigenlijk is het in alle opzichten een win- win situatie: het mooie met elkaar verenigen. En dat heeft Sevgi Gülen op voortreffelijke wijze vertolkt. (A. Lagrouw) Sevgi Gülen, Turks-Nederlandse betrekkingen in de liefde A§kta Türkye Hollanda arasindaki ilijkiler Een uitgave van Stichting Fonds Historische Publi caties, 120 pagina's, ISBN: 978-90-79450-35-9, €10,90. Van bleekneusje naar zenuwpeesje De sociale kwestie, die de tweede helft van de negentiende eeuw vooral in de geïndustrialiseerde landen beheerste, liet zich ook voelen op het vlak van gezondheid en hygiëne. In Nederland werd in 1901 de leerplichtwet ingevoerd. Het aanstellen van schoolartsen betekende dat de gezondheidszorg van kinderen serieus ter hand genomen werd. Dat bestond veelal uit aandacht en verzorging vanuit de eerste lijn: artsen en onderwijzers. De gezondheidssituatie van het Schiedamse kind was wat dat betreft niet anders dan die van kinderen in de rest van Nederland. Schiedam werd dan ook meegezogen in de maalstroom der tijd en onont koombaar werden initiatieven ontplooid om het gezondheidspeil van kinderen te verbeteren. Voor namelijk vrouwen uit de gegoede burgerij trokken zich de slechte gezondheid van kinderen uit de lagere sociale klasse sterk aan. Caroline Nieuwendijk heeft in: de Schiedamse bleekneusjes. Kinderuitzendingen tussen 1900 en 1979 een bijdrage geleverd om dit stukje Schiedamse geschiedenis uit de vergetelheid te halen. En niet Scyedam jaargang 39 nr. 2 69

Scyedam | 2013 | | pagina 33