lost door filantroop De Groot. Al snel vindt er een samenwerking plaats tussen Schiedam en Delft, uitmondend in een opdracht voor de bouw van de Kinder Gezondheidskolonie "Groot Dennenlust" in Voorthuizen. In 1907 werd "Groot Dennenlust" geopend. Aanvankelijk alleen bestemd voor Schie- damse en Delftse bleekneusjes, later ook ruimte biedend aan Amster damse bleekneusjes. Het maakte niet uit van welke gezindten de kinderen afkomstig waren. Pas later slaat de verzuiling toe en kreeg men concurrentie van onder andere door de R.K. Gezondheidszorg. Deze zond de kinderen veelal uit naar pleeggezinnen. De Tweede Wereldoorlog en de korte periode tot 1947 is qua beleving het meest aansprekende deel van het boek. Ontegensprekelijk krijgt het boek opeens een heel andere dynamiek. De orale geschiedenis gaat nu een belangrijke rol spelen en geeft veel informatie prijs: hoe kinderen hun periode van uitzen ding hebben beleefd. Door volwas senen in interviews hun belevenissen uit die periode te laten vertellen, gaat het verleden leven en wordt niet alleen een beeld geschetst van hoe moeilijk die oorlogsperiode was, maar ook hoe inventief men werd om de problemen te omzeilen. Na 1942 gaan de kinderen niet meer naar "Groot Dennenlust", maar waaieren zij uit naar alle windstreken van ons land en worden zij veelal ondergebracht bij parti culieren op het platteland. Of de kinderen nu per boot of per vrachtwagen reisden, het was voor hen een avontuur. Zon "avontuur" beschrijft Caroline over de reis met het motorschip Petronella. In die paar pagina's schuilt veel onderzoek. Het reizen, zo blijkt, kon soms dagen duren voordat de kinderen hun eindbestemming bereikten. Uiteindelijk blijkt dat belang en zorg van het kind voorop blijft staan. Zelfs bij de Duitsers! alleen dat. Zij heeft tevens voorzien in een welkome aanvulling op publicaties die over kinderuitzen dingen naar gezondheidskolonies in Nederland zijn verschenen. Caroline neemt de bleekneusjes vanaf 1900 mee: elke generatie in haar eigen tijd. Haar boek is grosso modo in drie hoofdstukken te verdelen: de periode 1900 tot aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, de Tweede Wereldoorlog en uitzendingen kort daarna en, als laatste hoofdstuk, de periodel947 tot de sluiting in 1979 van Gezond heidskolonie "Groot Dennenlust" in Voorthuizen. Op nauwgezette en chronologische wijze wordt de ontwikkelingsgeschiedenis van de gezondheidsko lonie uiteengezet. Misschien wat droog, maar duide lijk en ter zake doende. Vrouwen uit de gegoede burgerij ontplooiden initiatieven om het gezond- heidspeil van kinderen te verbeteren. Een voor aanstaande rol is weggelegd voor Laura Albertina Maas en M.C.M. de Groot. Laura was de gedreven kracht achter dit project om invloedrijke personen in de Schiedamse samenleving te mobiliseren voor het opzetten van een vakantiekolonie. Gebrek aan geld, een terugkerend probleem, werd vaak opge- 70 Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 34