f l - X L 4l T >1' 1 Het meest plezier lijkt weggelegd te zijn voor kinderen, die al vanuit het bevrijde Zuiden naar Engeland werden uitgezonden en kort na de oorlog zelfs naar Denemarken, Zwitserland, Zweden, etc. En, wie zou er nou, bleekneusje of geen bleekneusje, in die tijd niet op kasteel Méridon in Frankrijk gelogeerd willen hebben? Deze uitzendingen werden niet vanuit Schiedam georganiseerd, maar in 1944 geïnitieerd door de minister van sociale zaken Jan van Tempel, centraal aangestuurd door De Natio nale Commissie. Helaas bungelt het laatste hoofdstuk 1947-1979 er een beetje bij. Het betreft een periode van 32 jaar en het wordt in slechts 12 pagina's van de 166 pagi na's, die het boek telt, afgedaan. Het zwaartepunt verschuift van lichamelijke- naar geestelijke zorg. Bleekneusjes worden nu zenuwpeesjes. Hoewel Caroline aangeeft dat het hoogtepunt van "Groot Dennenlust" - in vol bedrijf- in de jaren vijftig van de vorige eeuw lag, zou je toch verwachten dat daar dan meer over te vertellen is. Juist door interviews, omdat de meeste herinneringen nog vers in het geheugen liggen. Want er is vast veel meer te schrijven dan dat de discipline streng was, een groot aantal kinderen het minder naar hun zin had en het eten, vooral de pap, niet bepaald lekker smaakte. Ik kan er, als zo'n zenuwpeesje, over meepraten. Het boek eindigt bijna zoals het begint: gebrek aan geld. Wist men voor de Tweede Wereldoorlog door particulier initiatief de problemen op te lossen, nu moest "Groot Dennenlust" door onder andere het dichtdraaien van de subsidiekraan de deuren sluiten en valt het doek definitief in 1979. Ondanks het zwakke laatste hoofdstuk ademt het boek een gedegen onderzoek uit. Het is in elk geval een stuk sociale geschiedenis, dat het waard was en is grondig onderzocht te worden. De Schiedamse bleekneusjes geeft veel informatie en feiten prijs. Wat dat betreft sluit het boek mooi aan op eerder verschenen studies zoals die van: Mettrop G.G.J., De kinderuitzending in Nederland. Een kritische studie (1945) en Swankhuisen Marianne, Schweizer Klaartje en Stoeltje Addy. Bleekneusjes. Vakantieko lonies in Nederland 1883-1970 (2003). Toch had er nog meer ingezeten. Want, wat vooral opvalt, is het geheel ontbreken van noten. Ik kan mij haast niet voorstellen dat Caroline Nieuwendijk i?. fA''- m zonder meer akkoord is gegaan de noten weg te laten. Voor een onderzoeker(ster) immers een doodzonde. Het lijkt er op dat Caroline van de uitgever geen carte blanche heeft gekregen de resultaten van haar onderzoek, volwaardig en verantwoord in boekvorm te laten verschijnen. Nu zit de charme van het boek, naast de wetenschappelijke ondertoon, vooral in feit dat het voor de bleekneusjes of zenuwpeesjes, achteraf gezien, een herinnering is, die ze nooit meer zullen vergeten. (A. Lagrouw) Caroline Nieuwendijk: de Schiedamse bleekneusjes. Kinderuitzendingen tussen 1900 en 1979, 166 pagi na's. Geïllustreerd. Schiedamse vertellingen 3. Stichting Musis ISBN/EAN 978-90-73677-00-5, prijs €25, -. Bleekneusjes/Zenuwpeesjes. Namen zijn bekend, maar niet wie waar staat of zit. Wie kan aanvulling geven? Antoine Lagrouw staand achterste rij derde van links. Foto werd gemaakt in januari/februari 1958. De kinderen kwamen uit Schiedam en Delft. (Foto: collectie Antoine Lagrouw) Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 35