Als historisch conservator van het Ste delijk Museum Schiedam loopt Dirk Jan List bijna dagelijks van station Schie- dam-Centrum naar het Stedelijk Mu seum Schiedam. Onderweg wordt hij begroet door kleurige en vrolijk wap perende banieren. Zij informeren de Schiedammers en toeristen over wat er te doen is in de stad. In het verleden was dat niet anders. Ook aan de voor gevel van het museum hangen grote banieren die aansporen de tentoonstel lingen binnen te komen bekijken. Voor List aanleiding om eens nauwkeuriger te kijken naar die andere Schiedamse vaandels in de collectie van het Stede lijk Museum. In de negentiende eeuw werd het straatbeeld van Schiedam opgefleurd met een rijk scala aan wapperend textiel: vlaggen, wimpels, banieren en vaandels. Militaire groepen zoals de schutterij (de lokale burgerwacht) en verenigingen gebruikten een vaandel om zichzelf bij marsen en optochten herken baar te maken. De indrukwekkende vaandels van de schutterij zijn aanvankelijk gemaakt van beschilderde zijde. Dit zijn de oudste vaandels uit de stad die bewaard zijn gebleven. De schade aan de randen van de vaandels getuigt van veelvuldig gebruik. In de tweede helft van de negentiende eeuw worden deze vaandels vervangen door exemplaren die zijn gedecoreerd met kunstig borduurwerk in goud- en zilverdraad. De lokale verenigingen geven in deze tijd opdracht luxueuze exemplaren te vervaardigen uit fluweel, eveneens versierd met borduurwerk in metaaldraad. Deze vaandels zijn het bewijs van een bloeiend Schiedams verenigingsleven. De rijkdom aan lokaal historisch textiel is, in tegen stelling tot wat zou kunnen worden verwacht, niet verdwenen. Het museumdepot herbergt een bijzon dere, maar helaas door veel Schiedammers vergeten, verzameling. Het is de deelcollectie vlaggen en vaan dels. Achter de 69 unieke vaandels en 17 interessante vlaggen gaan evenveel verhalen schuil, zowel blijde als trieste. Zo herinnert de NSB vlag ons aan een minder prettige periode in de geschiedenis. Al met al vertellen zij een interessant deel van de lokale historie. In dit relaas wil ik wat tipjes van de sluier oplichten. Vaandelproject Toen de afdeling Collectie Management vorig jaar begon met het uitpakken van de vlaggen en vaandels kwamen we tot de conclusie dat deze verzameling zo bijzonder is dat er iets speciaals mee moet worden gedaan. We besloten een vaandelproject te starten. Dit betekent dat alle voorwerpen die aan de vlaggen en vaandels zijn gerelateerd zoals wimpels, vaandel- stokken en vaandeltoppen (decoratieve bekroningen van de vaandelstokken) bijeen werden gezocht, schoongemaakt, gecompleteerd en beschreven. Dit project bood mij bovendien de mogelijkheid om de achtergronden van de collectiestukken te onderzoeken. Hiervoor heb ik dankbaar gebruik kunnen maken van de foto's en informatie in de Beeldbank van het Gemeentearchief Schiedam, de teksten op de Scyedam site van de Historische Vereniging Schiedam en de publicatie Ach Lieve Tijd' van Schiedam. Deze samenwerking was erg vruchtbaar. Het resultaat is een aantal interessante ontdekkingen. De informatie die ik over de collec tiestukken heb gevonden, heb ik ingevoerd in het collectieregistratiesysteem. Hierdoor blijven deze gegevens voor iedereen beschikbaar. Bijvoorbeeld voor artikelen, tentoonstellingen en onderzoek door anderen. De werkzaamheden die in de loop van 2012 voor het vaandelproject hebben plaatsgevonden zijn de registratie, het fotograferen, de conservering en uiteindelijk de documentatie. Tot slot zal ik twee opmerkelijke documentatievoorbeelden uitwerken. Registratie Samen met mijn collega Marco Steketee, mede werker beheer en behoud, heb ik alle vlaggen, vaandels, vaandelstokken en andere onderdelen in het museumdepot verzameld, uitgepakt en onder- Scyedam jaargang 39 nr. 2 41

Scyedam | 2013 | | pagina 5