Conservering In september 2012 onderzochten twee restauratoren van het restauratieatelier 2Restore Textielrestauratie uit Den Haag de volledige collectie textiel. Zij hebben een inventarisatie gemaakt van de voorwerpen, inge deeld naar de staat: goed, matig en slecht. Daarnaast hebben zij advies gegeven voor het correct opbergen van de vlaggen en vaandels. Een volgende stap is het maken van een begroting voor actieve conservering of restauratie. De maatregelen die worden genomen om museumstukken zo goed mogelijk te bewaren noemen we conserverende handelingen en zij vallen uiteen in de preventieve en de actieve conservering. Preventieve conservering Bij preventieve conservering worden de bewaar omstandigheden geoptimaliseerd. Het Stedelijk Museum Schiedam beschikt gelukkig al over een geklimatiseerde depotruimte, waar zowel de tempe ratuur als de relatieve vochtigheid zo constant moge lijk worden gehouden. Christel Kordes, manager collecties, heeft het specifieke programma van eisen opgesteld voor een nieuw aan te schaffen vaandel- kast. De firma BV Constructiewerken Wauben Co. in Den Haag heeft de grote metalen ladekast volgens haar specificaties uitgevoerd. De inhoud van deze kast is berekend op de gehele verzameling Op 2 augustus 1884 schenkt een aantal Schiedamse jonge dames een nieuw vaandel aan de schutterij. De jonge vrouwen staan netjes in een rij rechts op de foto. De leden van de schutterij presenteren zich zelf en het vaandel op de voorgrond. De overhandi ging van het vaandel heeft net plaatsgevonden. De locatie is de Grote Markt naast het stadhuis, dat op de achtergrond is te zien. Waarschijnlijk wordt ook dit vaandel in de museum collectie bewaard. De foto is helaas niet duidelijk genoeg om vast te stellen om welk exemplaar het gaat. Het vaandel dat erg op de foto lijkt bevindt zich in zeer slechte staat. De zijde is voor een groot deel verschoten en zelfs vergaan. En het zware borduurwerk in metaaldraad is gedeeltelijk van het doek gescheurd, (foto: gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 03754) Schoonmaakwerkzaamheden aan de vaandels. Met een plat penseel worden stof en vuil verwijderd, (foto: Stedelijk Museum) Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 7