W Bk" dragers var hobiüsatiekruis WO-STR'JOERs List: "Door de actieve conservering wordt het verval tegengegaan.. vlaggen en vaandels. Voordat de vaandels en vlaggen in de laden worden gelegd is de bodem van elke lade bekleed met een laag van zuurvrij karton. Door de openingen in de ladebodems kan de lucht vrij circuleren. Tussen de objecten ligt een laag nonwoven (niet geweven) Tyvek. Dit is een synthetisch materiaal, ontwikkeld door de firma DuPont en als handelsmerk geregistreerd. Het scheurt niet en werkt isolerend. Bovendien reageert Tyvek niet met stoffen uit de omgeving; het is dus inert. Bij het opbergen van de vaandels hebben we rekening gehouden met het formaat, de kwetsbaar heid, het gewicht en de dikte of complexheid van de collectiestukken. De oudste verenigingsvaandels vallen op door hun pompeusheid: gedrapeerde stof en driedi mensionaal borduurwerk. Dit zien we vooral bij elementen zoals een kroon en het gevest (greep) van een sabel. Om het tere en complexe borduurwerk te beschermen hebben wij deze exemplaren juist bovenin de laden gelegd. Deze diepere laden bevinden zich onderin de kast. Actieve conservering Bij actieve conservering worden de collectiestukken zo behandeld dat verder verval wordt tegengegaan. Nadat we de collectiestukken voorzichtig hebben uitgepakt zijn ze met een zachte brede penseel en een speciale kleine stofzuiger gereinigd. Bovendien heb ik de storende elementen als roestende spelden, dwarsstokken, medailles en dergelijke verwijderd. Wanneer een restaurator ontbrekende onderdelen van een object moet aanvullen of wanneer het collectie stuk moet worden terugge bracht in een speciale staat spreken we van restauratie, en soms zelfs van reconstructie. In het verleden zijn enkele, deels vergane, negentiende-eeuwse schut- Fotograaf Chr. Breur legde op 5 april 1960 de presentatie van het nieuwe vaandel van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders vast. Rechts op de achtergrond het oude vaandel uit 1950. Op de voorgrond het door vaandeldrager K.J. van Hartingsveldt getoonde nieuwe vaandel. Links op de foto staat de voorzitter P. van Rijn. (Foto: gemeen tearchief Schiedam, beeldnummer 29331. Chr. Breur, met toestemming van E. van Dijk). Op pagina 45 hiernaast het nieuwe vaandel van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders (links). Rechts het oude vaandel uit 1950. (Foto's: Tom Haartsen) 44 Scyedam jaargang 39 nr. 2

Scyedam | 2013 | | pagina 8