tersvaandels gerestaureerd. De resten van de zijde zijn op een dunne stof (drager van zijden crepeline) geplakt. Het geheel is gefixeerd op zuurvrij karton of het stijvere foamboard. De gerestaureerde vaandels blijven op hun onderlaag liggen en zijn met karton of foamboard in de ondiepe laden bovenin de kast geplaatst. Omdat de losse houten en metalen vaandelonderdelen in een ander deel van het depot worden bewaard heb ik ze voorzien van een zuurvrij kartonnen label met het inventarisnummer in potlood geschreven. Hier door is altijd duidelijk welk onderdelen bij elkaar horen. Documentatie Documentatie gaat een stap verder dan registratie en wordt speciaal gebruikt voor de datering van de collectiestukken. Voor dit onderdeel zijn de boven genoemde beeldbank, site en publicatie onmisbare bronnen. Daarnaast ben ik op het spoor gekomen van het voor de handel bewerkte proefschrift uit 2010 van Marike van Roon: Goud, zilver zijde, Katholiek textiel in Nederland 1830-1965. Deze bevat een schat aan informatie over Nederlandse borduurate- liers. Op een klein deel van de vlaggen, vaandels en vaandelstokken in de museumcollectie is de naam van de maker of het atelier aangebracht: geborduurd in borduurgaren op textiel of in een metalen plaatje gestanst. Dankzij het onderzoek van Marike van Roon heb ik kunnen achterhalen waar deze ateliers waren gevestigd en in welke jaren zij werkzaam zijn geweest. Hierdoor heb ik één vaandel zeer nauwkeurig kunnen dateren. De informatie over de borduurateliers en de datering van de vaandels zijn nu beschikbaar in het collectieregistratiesysteem. De collectie vlaggen en vaandels is erg divers. Toch is naar opdrachtgever een eenvoudige onderverde ling aan te brengen: Gymnastiek- en sportverenigingen Zang- en muziekverenigingen Werknemersverenigingen Nederlandse Vereniging van geheelonthouders Schutterij Vlaggen Oud en nieuw weer verenigd Bij de bestudering van een Schiedams militair vaandel in de museumcollectie speelt de Beeldbank van het gemeentearchief Schiedam een belangrijke rol. Zo is er een foto die werd genomen op 5 april 1960. Op die foto worden twee verenigingsvaandels aan het publiek gepresenteerd: het oude en het nieuwe Scyedam jaargang 39 nr. 2 45

Scyedam | 2013 | | pagina 9