zijn afgesloten door hagen die de tuin afsluiten. Wel zijn in de hagen doorkijken opgenomen, die een doorzicht bieden in het omliggende landschap. Op deze wijze wordt het omliggende boerenlandschap betrokken bij de formele aanleg van de tuin. Rond de tuin, hoog boven de hagen steken de bomen langs de dijk langs de poldervaart uit. De tuinen direct rond het huis hebben spectaculaire hoge hagen, voorzien van doorkijken, doorgangen en berceaus (loofgangen). Deze tuin wordt omgeven door grachten en singels. Het ware spektakel vindt echter aan de achterzijde plaats. Ook hier is een duidelijke relatie met het huis zichtbaar. De erker kamer is het punt van waaruit een brede zichtlijn naar achteren vertrekt richting de achtertuin. Deze achtertuin ligt op een rechthoekig eiland is en is geheel omgracht. Twee symmetrisch in de richting van zijassen geplaatste bruggen verbinden beide tuinen. Deze bruggen zijn voorzien van zitjes. Op de hoofdas wordt door het doorzetten van een 'grid' van piramidaal gesnoeide vormbomen continuïteit tussen beide tuinen gesuggereerd. Beide tuindelen vormen zo een eenheid, ondanks de letterlijke water scheiding. In de achtertuin wordt de middenas met een spiegelvijver in de vorm van een steelpan geac centueerd en direct ook beëindigd. Vanaf het terras bij het huis wordt de as van deze vijver geflankeerd Cornells Pronk, Spieringshoek, ca. 1740. Zicht op de singel die beide tuindelen van elkaar scheidt. De singel is voorzien van twee bruggen, zodat de symmetrische aanleg gehandhaafd kan blijven. Ter plaatse van de middenas zijn beelden te zien, die een cascade lijken te flankeren. Tegelijkertijd biedt de tekening een goed beeld van het onderhoud dat een dergelijke tuin moest krijgen: rechts zijn de tuinlieden de haag aan het snoeien. (Rijksprenten kabinet, Amsterdam RP-T-2008-108) 23) neemt in zeker niet zonder reden aan dat hier de moes- en fruittuinen zullen zijn geweest, waarbij de hoge hagen de tere planten voor windval moesten beschermen. Scyedam jaargang 39 nr. 3 83

Scyedam | 2013 | | pagina 11