De 'Bon Ton' laat zijn beste kant zien Het thema van de Open Monumenten Dagen 2013 (14 en 15 september) is Macht Pracht in de achttiende eeuw. In het Wennekerpand worden vanaf vrijdagavond 13 september indrukwek kende kostuumfilms vertoond. In deze films proberen kostuumontwerpers zo goed mogelijk een tijdsbeeld neer te zetten. Op vrijdag 13 september begint het programma om 20.00 uur met mijn inleiding op het thema Macht Pracht in de mode in de periode 1 730-1820. Tegen 21.00 uur, na de pauze, begint de film The other Boleyn girl. Dit drama speelt zich weliswaar af in een eerdere periode, maar de pret is er niet minder om. Welvaart in Schiedam In de achttiende eeuw kent Schiedam grote rijkdom dankzij de jeneverindustrie. Langs de Nieuwe Haven en de Noordvest verrijzen hoge stelling- of moutmo- Dirk-Jan List porteerde Chinese porselein is hiervan een uitste kend voorbeeld: niet alleen in de bekende blauw-wit uitvoering, maar ook het polychrome Amsterdams Bont. Dress to impress Een oud gezegde luidt "Wie het breed heeft laat het breed hangen." Deze spreuk kan voor de modieuze vrouw en man letterlijk worden genomen. De acht- tiende-eeuwer kleedt zich om te imponeren. Het motto is "Dress to impress." Deze staatsie kleding is ontstaan aan het Franse hof en wordt via de adel over Europa verspreid. De burgerij wil steeds sneller mee doen, maar de adel blijft ze net een stapje voor. In de kleding worden de mooiste stoffen verwerkt (gebor duurde zijde en kostbare kanten) en het silhouet dijt uit in de breedte. Hoe volumineuzer het silhouet, des te meer stof in de kostbare en met de hand vervaar digde kleding moet worden verwerkt. lens en Jan Giudici krijgt de opdracht om imposante gebouwen te ontwerpen: de Korenbeurs, het Sint Jacobsgasthuis (Stedelijk Museum Schiedam) en enkele fraaie woonhuizen. De rijke Schiedammers omringden zich met alle luxe van die tijd. Het geïm- Rijglijf en panier Omstreeks 1730 evolueert de overjapon of manteau tot de robe a la Franqaise en wordt de hoepelrok (panier of baleinen rok) in zijn kenmerkende brede en ovale model getrokken. De voor dit japonmodel zo typerende plooien in de achterpanden einndigen in een korte sleep. Wanneer de huizen geen dubbele deuren hebben moet de vrouw haar brede panier scheef houden, opklappen of schrijlings door de deur laveren. De basis van dit onpraktische silhouet is een stijf rijglijf (een strak lijf met stugge baleinen verste vigd) en de wijde panier. In de achttiende eeuw is het dragen van de juiste onderkleding voor de vrouw dan ook van levensbelang. Het kostuum van de rijke man bestaat uit een jas, een vest en een kniebroek (culotte). In deze tijd doet de man qua luxueuze kleding niet onder voor de vrouw. De voorpanden van de jas en het vest worden rijk geborduurd en soms zelfs versierd met glinsterende pailletten. De (Fotografie: Tom Flaartsen) 86 Scyedam jaargang 39 nr. 3

Scyedam | 2013 | | pagina 14