Terugkijken op dertien jaar voorzitterschap Marianne Ames Een standaardvraag tijdens een bouwvergadering met restauratiearchitect Peter van Velzen luidt: 'Kunnen we nog iets doen met Open Monumen tendag?'. Nog steeds. Van 1987 maakte hij drie jaar deel uit van een ambtelijke organisatie en van 1992 tot en met 2004 van het comité Open Monumen tendag Schiedam als extern voorzitter. Een functie die hij met zoveel plezier invulde, dat het Schiedamse evenement anno 2013 in hem een vurig pleitbezorger heeft. "Ik vind dat het imago van Schiedam onder gewaardeerd wordt. Bovendien is het bijzonder dat allerlei instanties die parallel aan elkaar werken, aan Open Monumentendagen meedoen, zoals de biblio theek, het archief, het Stedelijk Museum, Natuur en Cultuur." Dit themanummer van Scyedam' is ge wijd aan de Open Monumentendagen in Schiedam. Vanaf 1987 doet Schie dam mee aan dit landelijke evenement waarbij deuren van monumenten ge opend worden voor publiek. Eerst al leen op de tweede zaterdag in septem ber en sinds een aantal jaren op de tweede zaterdag en zondag in septem ber. Architect Peter van Velzen stond aan de wieg van dit evenement. Histo ricus Han van der Horst mag het orga niserend comité loodsen op weg naar een stichting. Marianne Ames heeft zo wel de eerste als de huidige voorzitter gesproken. Waar de een kijkt naar de monumenten, kijkt de ander naar de mensen die ooit in die monumenten hebben gewoond. Beiden delen een liefde voor de stad. '80 ook crisis en Van Velzen werd ambtenaar. Het was dezelfde periode dat de landelijke monumenten zorg werd gedecentraliseerd. Creatieve geest "De chef van de afdeling dacht met het oog op mijn diploma's dat hij de monumentenzorg wel kon binnenhalen voor Schiedam. Er was ook volop stadsvernieuwingsgeld beschikbaar. Voor mij werd Als er iemand aan de wieg heeft gestaan van de plaatselijke monumentenzorg, dan is het Peter van Velzen. Kersvers afgestudeerd aan de universiteit kon de jonge architect een baan krijgen, tijdelijk, als bouwinspecteur in Schiedam. Het was midden jaren

Scyedam | 2013 | | pagina 16