Van Velzen: 'Met Open Monumen tendag gaan deuren open die anders gesloten blijven9 het werk steeds interessanter. De mensen in de stad zagen mij als de ambtenaar die over de subsidies ging, want die deed ik er gewoon bij. Daardoor kon ik blijkbaar ook op een goede manier bepaalde ontwikkelingen stimuleren." Dat hij daarbij soms wel eens dwars door alle ambtelijke structuren heen ging, vertelt Peter van Velzen er niet bij. Als creatieve geest is hij altijd ondernemend bezig. Behalve dat de monumentenzorg in Schiedam vorm kreeg, gaf Peter van Velzen gestalte aan de Open Monumentendag. "Het was leuk om te doen omdat er elk jaar weer iets opborrelde om te organiseren. We waren altijd bezig om nieuwe manieren te verzinnen om mensen kennis te laten maken met die prachtige panden die hier staan. Hoe breng je monumenten tot leven zodat ze voor een ieder interessant worden? Hoe kun je deuren openen die anders gesloten blijven", mijmert hij. Trots Op de vraag waar hij trots op is als oud-voorzitter van het comité Open Monumentendag Schiedam denkt hij even na. Ter gelegenheid van Open Monu mentendag is in 1995 een uitgave verschenen waarin alle panden van stadsarchitect Piet Sanders werden beschreven. Daarna is dit in boekvorm - 'en budget tair neutraal!' uitgegeven. Met plezier kijkt hij ook terug op de jaren dat Han van der Horst, overigens de huidige voorzitter van het comité, lokale toneel- verhalen schreef. Nancy McGillavry voerde die dan tijdens Monumentendag op met haar toneelgroep. Maar ook het jaar dat het kantongerecht aan de Lange Haven 65 geopend was tijdens Monumentendag, noemt Peter van Velzen een topjaar. "Omwille van de veiligheid was het kantongerecht niet geopend voor publiek. Het is wel één van de fraaiste panden van Schiedam. Dat wij het toen toch op de lijst van geopende panden konden zetten, was een prestatie!" Tevredenheid In Peter van Velzen had het comité een gedreven voorzitter. Vanaf februari was hij al bezig met de eerste voorbereidingen. En of hij nou een wagen moest huren om de kano's te vervoeren waarmee bezoekers door de Haven konden varen, dat was hem om het even. Als het programma maar 'stond'. "Het was dankbaar om te doen. Elke keer de tevre denheid van de dag zelf, dat het programma groeide. Wij hadden wel eens de discussie om de activiteiten over twee dagen uit te smeren, maar wij waren altijd blij als de dag er op zat en alles goed was gegaan." Nadat hij in 1990 vertrok als ambtenaar uit Schiedam, bleef Van Velzen nog enkele jaren verbonden aan de monumentencommissie en later aan de welstandscommissie. Schiedam is zijn tweede thuis. In zijn functie als restauratiearchi tect is hij sindsdien vaak betrokken bij projecten in Schiedam, zoals de molenrestauratiewerkplaats in de Elzensteeg, de kapel van de Roemeense kerk, Pand Paulus, Huis te Poort en sinds kort als één van de initiatiefnemers van de ontwikkeling van de Sodafa- briek (www.sodafabriek.nl). Zelf ziet hij de verklaring voor zijn betrokkenheid bij het erfgoed in Schiedam in zijn beroep. "Iedereen die in de monumentenzorg werkt, is trots op datgene waarmee hij of zij mee bezig is. Het zijn vrijwel altijd liefhebbers die de drive hebben te laten zien hoe mooi de stad is." A Scyedam jaargang 39 nr. 3 89

Scyedam | 2013 | | pagina 17